Evrim kuramı ve günü kurtarmak

Hatırlarsanız geçtiğimiz mart ayında Tübitak Bilim ve Teknik dergisinde Darwin Yılı ve evrim kuramı ile ilgili olan dosya yayından kaldırılmış, ve derginin Genel Yayın Yönetmeni görevden alınmıştı.


Hatırlarsanız geçtiğimiz mart ayında Tübitak Bilim ve Teknik dergisinde Darwin Yılı ve evrim kuramı ile ilgili olan dosya yayından kaldırılmış, ve derginin Genel Yayın Yönetmeni görevden alınmıştı. Kamuoyu bunu sansür olarak nitelemiş ve pek çok basın açıklamasıyla bu durumu protesto etmişti.
Tübitak da bu konuda bir açıklama yapmış ve sansürün ve görevden el çektirmenin söz konusu olmadığını, daha özenli ve ayrıntılı bir evrim dosyası hazırlamak üzere yazıları geri çektiklerini ifade etmiş idi. Bu süreçten yaklaşık bir iki ay sonra derginin Genel Yayın Yönetmeni Çiğdem Atakuman vekaleten baktığı görevden sessiz sedasız alınmıştı.Pek çok gazete bu haberi manşete taşımaya bile gerek görmeden iç sayfalarından küçücük bir haber olarak vermişti. Yaşanan sansür nedeniyle İzzet Arıkan isimli Bilim ve Teknik okuru, Tübitak’a Bilim ve Teknik Dergisi’nin mart sayısını değiştirerek görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle bir suç duyurusunda bulunmuştu (Daha ayrıntılı bilgi için Cem Gurbetoğlu’nun İzzet Arıkan ile yaptığı röportaja bakabilirsiniz Evrensel, 21 Mayıs 2009 ). Bu arada geçtiğimiz haftalarda soruşturma sonuçlandı ve takipsizlik kararı verildi. Ancak karara itiraz yolu açık. Evrim kuramının yayından kaldırılmasından bu yana yaklaşık 4 ay geçti. Bu süreçte sabırla Bilim Teknik dergisinin bir sayısında evrim kuramına yer vermesini bekledik. Sonunda haziran sayısında Bilim ve Teknik Evrim Kuramını kapak konusu yaptı. Dergiyi elime aldığımda heyecanla kapağı çevirdim ve İçindekiler dizinine baktım. Sayfaları hızla çevirmeye başladım. Yazılar oldukça iyi hazırlanmış yazılar. Başlıklar ve yazarlar şöyle: Darwin’in Yaşayan Mirası:150 Yıl Sonra Evrim Kuramı (Gary Stix), Atomlardan Özelliklere Çeşitlilik (David M. Kingsley), Doğal Seçilimin Genetikle Testi (H. Allen Orr), Bugünün Dünyasında Evrimden Faydalanmak (David P. Mindell), Sanat ve Simgeselliğin Kökeni Üzerine (Michael Balter), Dilin Evrimi (Bret Peterson)Tüm bu tabloda küçük birkaç problem var. Aslında problemden çok eksiklik. Yazıların hepsi Scientific American dergisinin Ocak 2009 yılında yayınlanan sayısından alınmış ve doğrudan çevrilmiş. Ancak nedense Scientific American dergisinde insan ve insansı evrime dair olan yazılar dergiye alınmamış. Türkiye’den herhangi bir yazı yok.
Editoryal yazıda bunların derleme olduğu belirtilmiş ancak dergideki yazılar aynen çevrilmiş. Daha özenli ve ayrıntılı bir evrim kuramı dosyası beklerken, yalnızca çeviri yazılardan oluşmuş bir çalışma açıkçası beni ikna etmedi. Daha özenli ve ayrıntılı ve samimi bir çalışma yalnızca yabancı bir dergiden yazıları çevirerek olur mu? Yoksa yine günü mü kurtarıyoruz?
Günseli Bayram
www.evrensel.net