Bakanlık genelgesi protesto edildi

DEV Sağlık-İş, Sağlık Bakanlığı’nın “Hizmet alımlarında çalıştırılacak işçi sayısının tespiti ve öngörülecek ücretler” konulu genelgesini protesto etti.


DEV Sağlık-İş, Sağlık Bakanlığı’nın “Hizmet alımlarında çalıştırılacak işçi sayısının tespiti ve öngörülecek ücretler” konulu genelgesini protesto etti. Kadıköy İskele Meydanı’nda önceki gün biraya gelen sendika üye ve yöneticileriyle SES ve Eğitim Sen üyeleri, genelgeye karşı mücadele edeceklerini açıkladılar.
“Güvenceli iş güvenceli gelecek” ve “Sağlık Bakanlığı genelgesi iptal edilsin” pankartı arkasında bir araya gelen sendika üyeleri, attıkları sloganlarla taşeron uygulamasını protesto ettiler.
Burada bir hastanede taşeron olarak çalışan işçi yaptığı açıklamada, genelge ile sağlıkta piyasalaşmanın tamamlanmak istendiğini dile getirdi. Yıllardır aynı işi yaptıkları diğer arkadaşlarla aralarında derin uçurumlar olduğunu dile getiren işçi, insanın ihaleyle çalıştırılmasını kabul etmediklerini ve hakları için mücadele edeceklerini ifade etti.
Ardından, Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, son genelgeyle bütün taşeron ve sözleşmelilerin asgari ücret kadar bir ücretle daha uzun süre çalıştırılacağını söyledi. “Şimdi yan yana gelerek haklarımıza sahip çıkma zamanıdır” diyen Çerkezoğlu, taşeron sağlık çalışanlarını ortak mücadeleye davet etti. (İSTANBUL)
www.evrensel.net