Har vurup harman savrulan vergilerimiz

ihale ediyorsun, neden zamanında bitirmiyorsun; ha, paran yoksa niçin gölet yapmaya kalkıyorsun? Göleti kullanamadıktan sonra niye bizim vergilerimizi toprağa gömüyorsun?


Susurluk ilçesi Karapürçek beledesine devletin DSİ’si bir sulama amaçlı gölet yapmaya karar verdi. Sonuçta ölçümler, analizler, ön çalışmalar yapılarak gölet ve sulama kanallarının işi bir firmaya ihale edildi. İlk ihale şartnamesine göre 2002 yılında başlanarak 2004 yılında bitmesi gereken inşaat, yıl 2009 olmasına rağmen hâlâ bitirilebilmiş değil. Şimdi DSİ yetkililerine, dolayısıyla devlet yetkililerine bir soru sormak gerekmiyor mu? Yahu, madem paran var, işi ihale ediyorsun, neden zamanında bitirmiyorsun; ha, paran yoksa niçin gölet yapmaya kalkıyorsun? Göleti kullanamadıktan sonra niye bizim vergilerimizi toprağa gömüyorsun?
Geçen yıl sulama kanallarını çat pat yapmaya başladılar. Başladılar ama zemin üzerinden giden beton kanallarla yapıyorlar. Bu kanalları yapmak için köylünün toprağına bedelsiz el koydular. Beldemiz arazisinden BOTAŞ’a ait boru hattı da geçirildi; hem de yeraltından... ancak BOTAŞ tarafından bütün arazi sahiplerine paraları ödendi. BOTAŞ arazi bedellerini öderken DSİ neden ödemiyor? Bunlar ayrı devletlerin kuruluşları mı?
Sulama kanallarının yüzde 20’si yapılabildi, ancak zeminden yapıldığı için bazı yerlerde dolgu toprak üzerine yapıldı. Bunlar da daha içinden su geçmeden kışın yağan kar ve yağmur suları ile çöküntüler yaptı, bu da gösteriyor ki bu kanallardan su götürülemez. Yapılan kanal sistemi dedelerimizin 80 sene önce kazma kürekle yaptığı kanal sistemi. Şu anda bütün dünyanın kullandığı sistem kapalı basınçlı sistemler. Bu kanallar yapıldığında yine tarlaları sulamak için dizel yakıtlarla çalışan su pompalarına ihtiyaç var. Şu anda zaten çiftçilerimiz artezyenlerden aynı pompalarla sulama yapıyor, öyleyse bu sulama sisteminin çiftçiye getirdiği bir avantaj yok. Durum böyle iken bizim vergilerimiz niçin böyle verimsiz çalışan sistemler için harcanıyor? Yoksa AKP yanlısı müteahhitlerin cepleri dolsun diye mi?...
www.evrensel.net