3x3’lük rezillik

Krizi fırsat bilen patronlar işçi haklarını türlü yöntemler kullanarak gasbetmeyi sürdürüyor. Davutpaşa’da bulunan İstanbul Kablo Sanayi (İSKA) patronu, kriz gerekçesiyle 11 Şubatta...


Krizi fırsat bilen patronlar işçi haklarını türlü yöntemler kullanarak gasbetmeyi sürdürüyor. Davutpaşa’da bulunan İstanbul Kablo Sanayi (İSKA) patronu, kriz gerekçesiyle 11 Şubatta işten attığı işçilerin kıdem ve ücret alacaklarını önce senetle 3 taksit yaptı. İşçiler ilk senetlerinin ödeme günü geldiğin patrondan aldıkları yeni teklif karşısında “şok” geçirdiler. Çünkü İSKA patronu ödemesi gereken ilk senedi de üçe bölmek istiyordu. Ekonomik kriz döneminde patronların istekleri artık rezillik boyutuna geldi.
İşçiler patronun bu yeni teklifi karşısında icra davası açmaya hazırlanıyor. İSKA’da kriz gerekçesiyle işten atılan 87 işçi, bu durum yüzünden hem işsiz, hem de alacaklı olmanın çelişkisini yaşıyorlar. Fabrikadan atılan bazı işçiler örgütlü oldukları Çelik-İş Sendikası’nın patrondan yana davrandığını savunurken, bazısı da sendikanın elinden geleni yaptığını söylüyor. Ancak hepsinin ortak kanısı Başbakan’ın krizle ilgili söylediklerinin asılsız olması. Kendi yaşam koşullarını örnek gösteren İSKA işçileri, krizi her zaman yaşadıklarını ifade ediyorlar. Şimdi de alacaklarının krizini yaşayan İSKA işçileri, patronun krizi fırsata dönüştürdüğünü söylüyorlar. Bunu fabrikanın üretimi büyütmesine rağmen haklarını alamadıklarından dolayı çok iyi bildiklerini belirten İSKA işçileri, “Pazara çık” diyenlere, “Sokağa bile çıkamıyoruz, pazara nasıl çıkalım” cevabını veriyorlar.
VERİLEN SÖZLER TUTULMADI
Krizi fırsat bilen işverenlere karşı hükümetin daha dikkatli davranmasını isteyen Zafer Aydemir, Başbakan’ın krizin teğet geçtiği sözlerinin de asılsız olduğunu söylüyor. “Burada 5 aydır kirasını veremeyenler var. Bazılarımız hasta çocuklarına ilaç alamıyor” diyen Aydemir, pazara gitmek için paralarının olmadığını aktarıyor.
Patronun verdiği alacaklarına karşılık verdiği senetlerin karşılıksız çıktığını belirten Umut Kurt, işten çıkartıldıkları dönemde sendika ile patronun söylediklerinin arasında fark olmadığını aktardı. Verilen sözlerin hiç birisinin yerine getirilmediğini söyleyen Kurt, alacakları için dava açacaklarını dile getirdi.
İşten çıkartılmadan önce 3 aylık ücret alacakları için iş bırakma eylemi yaptıklarını dile getiren Seyfettin Derman, bu eylem sonucunda içerde biriken ücretlerini aldıklarını söyledi. Daha sonra 87 kişinin kriz gerekçe gösterilerek işten atıldığını belirten Derman, bugün de tazminat ve ücret alacakları için mücadele ettiklerini ifade etti. Mücadele edilmeden hiçbir hakkın kazanılmadığını belirten Derman, patronların vaatlerine güvenmemek gerektiğini söyledi.
ÇATIR ÇATIR PARA YİYORLAR
Esenler’de oturan Ferdi Akkaş, Anadolu Hisarı’nda garsonluk işi bulduğunu ve üç vasıta değiştirerek işe gittiğini söyledi. İşsizlik yüzünden buna mecbur olduğunu aktaran Akkaş, geçinmek zorunda olduğunu dile getirdi. Patronun krizden istifade ettiğini söyleyen Akkaş, “Ben gördüm. İSKA’nın Muhasebecisi Soner Ahmet Ünal, çatır çatır yemek yiyordu şuan çalıştığım yerde. İşçinin parası verilmiyor ama kendileri çatır çatır bu parayı yiyor” dedi.
Patronun işçilerin alacaklarını rahatlıkla ödeyebileceğini dile getiren Faik Yazıcı, ancak zaman kazanmak için işçileri oyaladığını ifade etti. Haklarının peşinde olduklarını belirten Yazıcı, Başbakan’ın krizle ilgili açıklamaları için “Teğetle bir alakası var mı? Bakın açlıktan ölüyoruz burada” dedi. Fabrikadaki işlerin hareketli zamanında gereken gayreti gösteremediklerini söyleyen Mehmet Ali Ege, bu süreçte sendikanın da hatalarının olduğunu belirtti. Bazı şeyler için geç kalındığını düşünen Ege, Türkiye’de patronların işçi atmaya çalıştığı bir dönemde yapacağın eylemin çok etkili olmayacağını ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)
Erkan Araz - Can Denizci
www.evrensel.net