Çatı toplantısında belge konuşuldu

ÇATI Partisi Girişimi Geçici Koordinasyonu, geçtiğimiz aylarda yapılan bölgesel toplantıların sonuçlarını değerlendirmek üzere Ankara’da Yılmaz Güney Sahnesi’nde toplandı.


ÇATI Partisi Girişimi Geçici Koordinasyonu, geçtiğimiz aylarda yapılan bölgesel toplantıların sonuçlarını değerlendirmek üzere Ankara’da Yılmaz Güney Sahnesi’nde toplandı. Koordinasyon adına konuşan Ayhan Bilgen, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “Asimetrik saldırılara maruz kalıyoruz” sözlerini eleştirdi. Bilgen, “Asıl asimetrik saldırıya maruz kalanlar dilleri yok sayılanlar, özgürlükleri engellenenlerdir” dedi.
Açılış konuşmasını yapan DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, çatı partisinin “yürütücüsü değil, katılımcısı” olduklarını söyledi. Çatı Partisi çalışmalarının 29 Mart seçimleri nedeniyle yavaşladığını belirten Türk, buna karşın birlik ihtiyacının daha fazla ortaya çıktığını ifade etti. Askeri vesayetin kaldırılmasının demokratik bir Türkiye’nin kurulması için yeterli olmadığını belirten Türk, “Eğer Kürtler, emekçiler, sosyalistler, ezilenler siyasetin içinde yer almazsa askeri vesayet kalkar başka bir vesayet gelişir” dedi. Andıç tartışmalarına da değinen Türk, askeri vesayet tartışılmayacaksa belgenin sahte olup olmadığının bir öneminin olmadığını vurguladı.
Anayasa’nın geçici 15. maddesinin değiştirilmesi yönündeki talepleri değerlendiren Türk, “Bizim talebimiz sadece Evren ve 3-5 komutanın yargılanması değil, eğer şeffaf, demokratik bir Türkiye istiyorsak geçmişin yargılanması lazım. 12 Eylül’ü yapanların darbe yapmak zorunda kaldıklarını kabul edelim. Peki Diyarbakır Cezaevi’nde 35 gencin işkence ile öldürülmesine gerek var mıydı? Biz kimsenin yargılanmasını çok önemsemiyoruz. Gerçeğin ortaya çıkması peşindeyiz. Ancak o zaman demokrasi gelir” diye konuştu. “Sol ve sosyalistlerin halkı kucaklayacak noktada olmadığını” savunan Türk, “Dar tartışmalar nedeniyle halkın güveninin sarsıldığını, temel meseleler üzerinde birleşme, bütünleşme üzerinde bir zemin varken ayrılmaların halkla bütünleşmenin önünü kapattığını” öne sürdü.
ÖDP Genel Başkan Vekili Haydar İlker de, demokrasinin ancak demokrasiye ihtiyaç duyan kesimlerin mücadelesi ile kazanılabileceğini belirterek, “Emperyalist kliklerin, asker postallarının, tarikatların ve sermayenin gölgesinde demokrasi olmaz” dedi. İlker, Türkiye’nin temel sorunlarının çözümü için gerekli olanın çatı partisi değil, eylem ve mücadele birliği olduğunu söyledi.
Toplantının bugünkü oturumunda ise “Nasıl bir parti yapılanması” konusu tartışılacak.

KİMLER KATILDI?
Emek Partisi’nin (EMEP), “mevcut haliyle emek, barış, demokrasi ve halk güçlerinin birlik ihtiyaçlarına yanıt vermeyeceği” gerekçesiyle çekildiğini açıkladığı toplantıya, DTP Eş Başkanı Ahmet Türk ve çok sayıda DTP’li milletvekilinin yanı sıra, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve KESK’e bağlı bazı sendikalardan yöneticiler, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Kemal Bülbül, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, ÖDP Genel Başkan Vekili Haydar İlker ile Sosyalist Parti, SEH, EHP ve ESP temsilcileri katıldı.
www.evrensel.net