Mahkemeye çıkarılmama normalleşiyor

ADANA’da tutukluların çeşitli gerekçelerle mahkemeye çıkarılmaması, son dönemlerde giderek yaygınlaşıyor. Adana İHD Şube Başkanı Ethem Açıkalın, son dönemlerde bu tarz başvuruların sıklaştığına ve olayın giderek rutinleştiğine dikkat çekiyor.


ADANA’da tutukluların çeşitli gerekçelerle mahkemeye çıkarılmaması, son dönemlerde giderek yaygınlaşıyor. Adana İHD Şube Başkanı Ethem Açıkalın, son dönemlerde bu tarz başvuruların sıklaştığına ve olayın giderek rutinleştiğine dikkat çekiyor. 15 Şubat’ta Gülbahçe Mahallesi’nde yapılan gösteriye katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Erhan Karataş, Veysi Çakır ve Hasip Özdemir, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne götürüldü. Daha sonra buranın ‘dolu’ olduğu gerekçesiyle Silifke Cezaevi’ne gönderilen tutuklular, 22 Haziran’daki ilk duruşmaya, “Adalet Bakanlığı’ndan ödenek gelmediği” gerekçesiyle götürülmedi. Gençlerin duruşmaya katılarak savunma verdiklerinde tahliye olabileceklerine dikkat çeken Açıkalın, tepkisini, “Cezaevine koyacak ödeneği bulan devlet duruşma için nasıl ödenek bulamaz” diyerek dile getirdi.
Bir başka ödenek mağduru ise 22 Mart yerel seçimleri öncesinde katıldığı DTP Seçim Bürosu açılışında gazetede fotoğrafları çıkan Recep Bağrıyanık. Bağrıyanık, gazetedeki fotoğraflarından tanındı ve tutuklandı. 3 hafta Kürkçüler’de kaldı ve ‘yer yok’ denilerek Silifke’ye gönderildi. Geçtiğimiz günlerde duruşması olan Bağrıyanık mahkemeye çıkarılmadı. Akrabası Abdullah Bayna, “Cezaevi yetkilileri parayı ailesinden almak için belge imzalamasını istemişler, kabul etmemiş. İdare masraflarının karşılanması şartıyla mahkemeye çıkarılacağını söyledi, biz de parayı yatırdık. Ama mahkemeye çıkarılmadı” dedi. (Adana/EVRENSEL)
www.evrensel.net