Patron 10 aydır ücret ödemedi karakola götürülen ise işçi oldu

TEKSİF’in örgütlü olduğu Denizli Basma Sanayi Fabrikası’nda (DEBA) 10 aydır ücretleri tam ödenmediği için iş durduran işçiler, patronun fabrikayı iki günlük tatil etmesi üzerine eylemlerini fabrika dışında bekleyerek ve içeriye alınan vardiyalarda makine başında iş durdurarak devam ettiler.


TEKSİF’in örgütlü olduğu Denizli Basma Sanayi Fabrikası’nda (DEBA) 10 aydır ücretleri tam ödenmediği için iş durduran işçiler, patronun fabrikayı iki günlük tatil etmesi üzerine eylemlerini fabrika dışında bekleyerek ve içeriye alınan vardiyalarda makine başında iş durdurarak devam ettiler. Bu direniş üzerine DEBA patronu, işçiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Emniyete giden işçiler, 10 aydır para alamadıkları için İş Kanunu’nun 34. maddesini uyguladıklarını söylediler. İşçiler, döndüklerinde fabrikanın beş gün tatil edildiğini öğrendiler. İşçiler bunun üzerine fabrika önünde beklemeye devam ettiler. Evlerine ekmek götürecek paraları olmadığını dile getiren işçiler, emeklerinin karşılığını almak istediklerini ve bunun en doğal hakları olduğunu dile getirdiler.
ALACAĞIMIZI HESAPLAYAMIYORUZ
DEBA işçilerinden Fuat Akman: “Biz İş Kanunu’nun 34. maddesini uyguladık. Kanunda ücret 20 gün içerisinde ödenmezse makineyi çalıştırmama hakkımız var. Artık içeride ne kadar paramız kaldığını bile hesaplayamıyoruz. Bize tam ücret ödemiyorlar. Ayın 15’inde ücretlerimiz ödensin dedik. 22’si oldu ödenmedi. Bunun üzerine kendi irademizle makine başında bekleme eylemi yaptık. İşletme şefi çalışın dedi. Biz de 34. maddeyi uyguladığımızı söyleyerek o gün memurların çıkış saati olan 17.00’ye kadar ücretlerimizin ödenmesini bekledik. Ama ödemediler. Bize kimse çıkın bu suçtur da demedi. En son sendika yöneticimizin söylemesiyle fabrikadan ayrıldık.”
Bir sonraki gün fabrikaya gittiklerinde içeri alınmadıklarını anlatan Akman, patronun fabrikayı işgal ettikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunu ve bu nedenle emniyete gittiklerini dile getirdi. “Ben hayatımda emniyete gitmedim. Bu benim psikolojimi bozdu. Anlaşılıyor ki işçilerin alın terinin karşılığını istemesi suç, fakat patronun 10 aydır para ödememesi suç değil. Biz on aydır sabrettik ama işveren bize hiç iyi yaklaşmadı” dedi.
MEDYA İŞÇİNİN YANINDA DEĞİL
Patronun kriz bahanesini eleştiren Veli Gök ise “Bizim işimizde kriz yok. Patron ne zaman malzeme lazımsa o zaman tıkır tıkır malzemesini alıyor. Ama ne zaman bizim maaş zamanımız gelse malzeme bitiyor, fabrikada doğal gaz kesintileri yaparak kapatıyorlar makineleri. Bir saat sonra para buluyorlar” dedi.
Patronun fabrikaya medyayı istediği zaman çağırdığını ifade eden Gök, Uğur Dündar’ın, Denizli basınının ve Kanal D, star kanalların geldiğini, ancak hiçbirinin işçinin yanında olmadığını söyledi.
MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI YAPTILAR
“Gırtlağımıza kadar borca battık. Hiçbir kanun uygulanmıyor ama biz üç saat fabrikada bekledik diye emniyete gitmek zorunda kaldık. Patron burada sendikayı bitirip daha ucuza işçi çalıştırmak istiyor” diyen Gök, bakanlığın işçilerin sesini duyması gerektiğini kaydederek şöyle devam etti: “Seçim zamanı gelip bizi dinliyorlar, bir haftadır buradayız ne bir bakan ne bir milletvekili gelip bizi ziyaret etmedi.” Fabrika önünde bekleyen işçilerden yükselen ortak ses ise: “Ekmeğimiz için iş bıraktık, geleceğimiz için örgütlü duracağız.” (Denizli/EVRENSEL)
Eren Saran
www.evrensel.net