Musevi ‘hakemler kurulu’ istiyor

İRAN’da cumhurbaşkanı seçimlerini kaybeden Mir Hüseyin Musevi, seçimleri araştırmak için hakemler kurulu oluşturulmasını istedi. Musevi, Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne gönderdiği mektupta...


İRAN’da cumhurbaşkanı seçimlerini kaybeden Mir Hüseyin Musevi, seçimleri araştırmak için hakemler kurulu oluşturulmasını istedi. Musevi, Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne gönderdiği mektupta, tüm adayların benimseyeceği ve dini liderlerin onaylayacağı bağımsız ve yasal bir komitenin sorunları çözebileceğini belirtti.
Konseyin bazı üyelerinin, seçimlerin denetimi kurallarını ihlal ettiğini ve tarafsızlık ilkesine uymadığını iddia eden Musevi, konseyin seçim sonrası gelişmeleri adil bir şekilde ele alamayacağını kaydetti. Musevi, destekçilerine de protestolara devam etmeleri, ancak kendilerini tehlikeye atmamaları çağrısında bulundu.
Konsey ise seçime ilişkin tüm gelişmeleri araştırmak için herkesin güvenini kazanmış 6 uzman ile Musevi ve Mehdi Kerrubi’nin temsilcilerinden oluşacak özel komisyon kurulabileceğini açıkladı. Konsey, 6 ismin belirlendiğini belirtti; Musevi ve Kerrubi’den de kendi temsilcilerini açıklamalarını istedi.
BÜYÜKELÇİLİKTEN 8 GÖZALTI
Bu arada başkent Tahran’daki İngiltere Büyükelçiliği’nde çalışan 8 İranlı gözaltına alındı. İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, söz konusu kişilerin cumhurbaşkanı seçiminin ardından yaşanan huzursuzlukla ilgileri olduğu şüphesiyle gözaltına alındığını duyurdu.
İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ise yaptığı açıklamada gözaltına alınan Büyükelçilik çalışanlarının serbest bırakılmasını istedi.

www.evrensel.net