Fettullah Gülen’i siz yarattınız!

“AKP ve Fettullah Gülen”i bitirme planına gülesim geliyor. Bu ekonomik krizde 6 aydır boşum. Böyle tuhaf bir plan çıkınca epey bir eğlenceli geldi bana. Bir fıkrayla başlıyayım. Tilkiyi tavuk kümesine bekçi yapmışlar.


“AKP ve Fettullah Gülen”i bitirme planına gülesim geliyor. Bu ekonomik krizde 6 aydır boşum. Böyle tuhaf bir plan çıkınca epey bir eğlenceli geldi bana. Bir fıkrayla başlıyayım. Tilkiyi tavuk kümesine bekçi yapmışlar. Tilki ağlamış sormuşlar “niye ağlıyorsun? Sen zaten bunu istemiyor muydun?” Cevabı şu olmuş: “Beni buraya bekçi yaptıklarına inanmıyorum, ben ona ağlıyorum” diyor. ‘80 darbesini bilirim ‘70’leri de öğrendim. Bedel ödeyen demokrat devrimciler bize öğretti. AKP’yi ve Fettullah Gülen’in o gerici yobaz faşist düşüncesini bu ülkeye hakim kılmaya çalışan, onları bekçi yapan bu faşist cuntalar değil miydi? Şimdi bu ne planıdır. Ustayla çırak kavgasını aklımıza getiriyor. Başka da bir şey değildir. Darbelerden sonra kışlalarda varillerle minareler yapılmadı mı? Kasaba köy okulları kapatılıp okula giden çocuklar Fettullah Gülen’in kucağına atılmadı mı? Zorunlu din dersi okullara getirilmedi mi?
Ben Dersimliyim, oradan bilirim, ‘80 darbesinden sonra Tunceli’ye Vali atanmıştı. Her köye her kasabaya bir cami yaptırdı. Bu darbeler döneminde demokrat devrimci düşünceye hoyratça zülüm edilmedi mi? Kadınların bacakları arasında suçlu aranmadı mı? Binlerce köyün ismi değiştirilmedi mi? İdrisi bitlisinin düşüncesi olan gerici yobaz faşist düşünce ülkede hakim kılınmadı mı? İmha ve inkar araçları üretilmedi mi? 13 yaşındaki çocuklar terörist ilan edilip zindanlara atılmadı mı? Diyarbakır Zindanında insanların dini, dili işkenceyle değiştirilmedi mi? Sivas’ta insanlar diri diri yakılmadı mı? Sokak ortasında bir yılda 37 insan kurşunlanıp öldürülmedi mi? 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’lar kurşunlanmadı mı? Binlerce imam-hatip mezunu okullara öğretmen diye atanmadı mı? ‘80 darbesinde bir buçuk milyon insan mağdur edilmedi mi? Binlercesi vatandaşlıktan çıkarılmadı mı? Şu anda yüz binlercesi zindanlarda değil midir?
Darbelerden sonra gericiliği ırkçılığı insanların beynine pompalayıp kapitalizme köleci bir toplum yaratan bu faşistler değil midir? 318 dosyalı Meclis’i bize nasip edenler de bunlar değil midir?
İnsan temel değerlerinden yoksun bir toplum yaratanlar da bunlar değil midir? Askerde hudut tekmili vardır şöyledir: Asil Türk milletinin namus ve şerefini korumakla görevliyim vs. başlıyor. Asil, namuslu, şerefli halklar kendilerini böyle yönetmezler. Emperyalizme köle edilmiş bir toplum yaratanlar tek bir plan yaparlar. Bu gerici yobaz sistemin ömrünü nasıl uzatırız planıdır. Bunları yaratanlar bu düzenden memnunlar. Çünkü bu gerici faşist sömürü sistemini yaratmak için darbeleri yaptılar.
Ama bu ülke ezilenlerindir. Ezilen sınıf tam bağımsızlık için mücadele edecektir, savaşacaktır ve de kazanacaktır. Tıpkı Nikaragua’da, Vietnam’da, Arnavutluk’ta, Küba’da ve diğer sosyalist ülkelerde olduğu gibi. Bu doğanın kanunudur ilkel komünal toplumdan nasıl buralara geldiysek sosyalizme de dünya ve ülkemizdeki komünist liderlerin çizmiş olduğu aydınlık yoldan ulaşacağız. Kendi demokrasimizi kuracağız, ezilenlerin demokrasisi olacak; faşizmin değil. Faşizmde zaten demokrasi yoktur. Faşizm ahlaksızlıktır.
Savaşan kaybedebilir, savaşmayan çoktan kaybetmiştir. (Ernesto Che Guevera )
Hüsnü Arslan (Kocaeli-Derince)
www.evrensel.net