Fotoğraflar 1 Mayıs’ı anlatıyor...

Geçen sene Redfotoğraf ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin hazırladığı “İşgal İstanbul’u Mayıs 2008” isimli fotoğraf sergisinin devamı niteliğinde olan, “1 Mayıs’tan Öğrenmek...


Geçen sene Redfotoğraf ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin hazırladığı “İşgal İstanbul’u Mayıs 2008” isimli fotoğraf sergisinin devamı niteliğinde olan, “1 Mayıs’tan Öğrenmek, Öğrenmek İşçi Sınıfından” fotoğraf sergisi, Beyoğlu’nda bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği’nde ziyaretçilerle buluştu.
2009 1 Mayıs’ını konu edinen sergi, Redfotoğraf’ın yanı sıra Nar Photos ve Yürüyüş dergisi gibi kolektiflerden fotoğrafçıların da aralarında bulunduğu elli iki kişinin eserlerinden oluşuyor. 1 Mayıs’ın Türkiye’de kutlanmaya başlamasının yüzüncü yılında işçilerin bayramlarını kutlamalarına ve işçi sınıfına karşı egemen güçlerin yürüttüğü sindirme çabalarına tanıklık eden fotoğraflardan oluşan serginin açılışında, Redfotoğraf’tan Özcan Yaman, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay ve DİSK Genel Sekteri Tayfun Görgün, katılımcılara hitap ettiler.
‘NEOLİBERALİZM SANATLA SÜSLENİYOR’
Özcan Yaman, serginin amaçlarından birinin Türkiye’nin dört bir yanından; fabrikalardan, mahallelerden 1 Mayıs kutlamalarını görüntülemek olduğunu, ancak bu sergide yer alan fotoğrafların büyük bir kısmının bu 1 Mayıs’ta da kamuoyunda yoğun bir biçimde tartışılan Taksim’deki 1 Mayıs görüntülerini yansıtan çalışmalardan oluştuğunu söyledi. Bu sene gerçekleşen 1 Mayıs fotoğraf sergisinde yer alan fotoğrafları bir seçici kurul aracılığı ile seçtiklerini belirten Yaman, kurula eserlerini gönderen profesyonel ya da amatör bütün fotoğrafçıların en az bir eserini sergiye koyduklarını ifade etti. İstanbul’un 2010 Kültür Başkenti seçilmesi dolayısıyla yapılan çalışmalara ve 12 Eylül’de başlayacak İstanbul Bienali’ne değinerek; burjuvazinin, toplumun ezilen kesimlerinin yaşamlarını altüst eden neoliberal politikaları sanatsal faaliyetlerle süslediğine dikkat çeken Yaman, bu gidişata dur demek için emek cephesinden bakan sanat faaliyetlerinin önemli olduğunu belirtti.
1 MAYIS BASKICI UYGULAMALARLA YAŞIT
Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Taylan Taner ise tüm dünyada işçi sınıfının birlik ve dayanışma günü olarak kabul edilen 1 Mayıs’ın, Türkiye gibi ülkelerde aynı zamanda işçiler için bir mücadele günü olduğunu belirterek, Türkiye’de 1 Mayıs’ın kutlanmaya başlamasının tarih boyunca ülkede uygulanan Takrir-i Sükun, Terörle Mücadele kanunları ve olağanüstü hal uygulamaları ile de yaşıt olduğunu hatırlattı. Taylan Taner, işçilerin hakları için mücadelelerinin yansıtıldığı bir fotoğraf sergisinde bu ülkede 1 Mayısların kutlanmasını sağlayan ve 1977, 1993, 1996 1 Mayıslarında yaşamlarını yitiren tüm işçilerin önünde saygıyla eğildiğini, bu mücadeleler sayesinde bir nebze de olsan egemen güçlerin siyasette emekçilere karşı geri adımlar atabildiğini belirtti. DİSK genel Sekreteri Tayfun Görgün ise 1 Mayısları yaratan işçilere ve sergide yer alan, bu çabaları yansıtan eserleri meydana getiren fotoğrafçılara teşekkür etti. Konuşmaların ardından katılımcılar, Grup Yorum’un vokalistlerinden Öznur Turan’ın eşliğinde 1 Mayıs Marşı’nı söylediler.
“1 Mayıs’tan Öğrenmek, Öğrenmek İşçi Sınıfından” isimli fotoğraf sergisi, 3 Temmuz tarihine kadar Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan ÇHD Sergi Salonu’nda kapılarını ziyaretçilere açık tutacak. Ayrıca sergi, 4 Temmuz tarihinden itibaren sırayla Kadıköy’de, Kartal’da, Taksim-Karşı Sanat Galerisi’nde ve Avcılar’da halkla buluşacak.
(İstanbul/EVRENSEL)
Uğur Halil Karakullukcu
www.evrensel.net