Umut Yüklü Mektuplar,okurunu bekliyor

BİR ilk kitap. ‘Umut Yüklü Mektuplar’ içeriden dışarıya dışarıdan içeriye, sürgünlükten yurda, bir kentten diğerine mektuplar.


BİR ilk kitap. ‘Umut Yüklü Mektuplar’ içeriden dışarıya dışarıdan içeriye, sürgünlükten yurda, bir kentten diğerine mektuplar. ‘Umut Yüklü Mektuplar ‘emekçi bir kadının ‘kırkından sonra’ gün yüzüne çıkardığı bir kitap.
Umut Yüklü Mektuplar, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikte okurların karşısına çıktı. Etkinliğe Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kumral, Kartallı Şairler Hasan Taşçı ile Dilruba Eren de katılmıştı. Şairler birer şiirleriyle ‘Umut Yüklü Mektuplar’a destek verdiler. Kartal Belediyesi adına geceye katılan Hasan Kumral’ın teşekkürler üzerine “Bu bizim görevimiz” diye yanıt vermesi, Kartal Belediyesi’nin kültür sanat etkinliklerine daha çok yer ve zaman ayıracağının bir işareti olarak algılandı.
Yazar Gülser Han Akkaş, kısa bir konuşmanın ardından umut yüklü mektuplardan birini okudu. Mektubu Ali yazmış bir hatıra defterine. 1980’ler, o zamanlar ‘Hatıra Defterleri’ vardı. Şimdi de var mıdır varsa da gençler arasında revaçta mıdır bilinmez. Artık postacılar mektup taşımıyor, postacıyı umutla beklemek geride kaldı. Taşıdıkları, ödenmesi gereken faturalar…
Umut Yüklü Mektuplar bir roman, roman olduğu kadar bir anı, bir öz yaşam hikayesi. Kendisini bir şekilde ifade etmek isteyen bir genç kızın hikayesi. Mektuplaştığı Ali, Murat, Kemal, Nazif ve Hasan’ın mektupları, hikayeleri.
Etkinlikte 120 metrelik emek karikatürleri çizeri Karikatürist Hasan Seçkin de izleyiciler arasındaydı.
Kitap, Kora Yayınları içerisinde okurlarla buluşmaya aday. Kitap için Yazar Öner Yağcı şunları söylüyor: “Çağdaş yaşam arayışı da diyebiliriz Umut Yüklü Mektuplar’a, Anadolu’nun eski bir kasabasında güzel kokarak açmaya çalışan bir gülün çırpınışları da... Mektuplarla canlanan yaşamın sanatla bütünleşmesinin güncel örnekleri var bu arayışta ya da çırpınışta. Kıstırılmışlıktan ve öngörülen yazgısından kurtularak yoğun yaşam kesitlerine ulaşma serüveniyle aktarılanlar, bir insanın somut ve zengin ufuklara nasıl yelken açtığının canlı bir örneğini sunuyor. Romanlaştırılan bu canlı örnekte karşımıza en yakın tarihimizle örtüşen bir sevgi masalıyla buluşuyoruz. Hani yok edilen ve hep aranan masalla.”
Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte Yazar Gülser Han Akkaş’a destek için İzmir’den gelen Müzisyen Muzaffer Özdemir okurlara müzik ziyafeti verdi. Adeta bağlamasıyla Umut Yüklü Mektuplar’a doğru dört nala koştu. İzleyicileri müziğiyle büyüleyen Muzaffer Özdemir Yazar Gülser Han Akkaş için “Bir dost daha kazandık aramıza, edebiyata” dedi.
Mehmet Zengül
www.evrensel.net