Tartışmalar MGK’ya taşınıyor

CHP’nin; Anayasa’nın 15. maddesinde değişiklik yapılarak darbecilerin yargılanmasının önünün açılması teklifinin hemen ardından...


CHP’nin; Anayasa’nın 15. maddesinde değişiklik yapılarak darbecilerin yargılanmasının önünün açılması teklifinin hemen ardından, AKP’nin, askeri yargının alanını daraltan düzenlemeyi Meclis’ten geçirmesi üzerine başlayan tartışmalar dün de devam etti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yaptıkları düzenlemenin Genelkurmay başkanının basın toplantısıyla ilişkilendirilmesinin doğru olmayacağını öne sürerken, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa’ya aykırılık varsa konunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülebileceğini öne sürdü. Bu tartışmaların ve ‘İrtica ile Eylem Planı’ etrafından dönen tartışmaların, bugün yapılacak olan MGK toplantısında da gündeme gelmesi bekleniyor.
‘KOMUTANA KASTIMIZ YOK’
Adalet Bakanı Ergin, Milliyet gazetesinden Fikret Bila’ya yaptığı açıklamada, asker kişilerin bazı suçlardan dolayı sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin değişikliğin Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un basın toplantısıyla ilişkilendirilmesini eleştirdi ve bir kasıt olmadığını söyledi. “Komutana bir kastımız yok” diyen Ergin, CHP sözcülerinin eleştirilerinin gerçeğe dayanmadığını öne sürerek şu bilgiyi verdi: “CHP sözcülerinin, özellikle de baro başkanlığı yapmış olan Sayın Hakkı Süha Okay’ın eleştirileri gerçeği yansıtmıyor. Biz kimseyi aldatmış değiliz. Ben gündüz CHP’yi ziyaret ettim ve yapacağımız değişiklikler hakkında bilgi verdim. Ayrıca eleştiri konusu olan madde değişikliğinin gerekçesi de açık. O gerekçede açıkça asker kişilerin barış zamanında 250. madde uyarınca kurulan ağır ceza mahkemelerinin yetkisine giren bir suçu işlemeleri halinde, bu mahkemeler tarafından yargılanmasının amaçlandığı yazılı. Keza, savaş ve sıkıyönetim halinde işlenen suçların ise askeri mahkemelerin yargı yetkisinde olacağı da açıkça yazılı. Bu gerekçeyi anlamak için hukukçu olmaya gerek yok ki; Sayın Okay, baro başkanlığı da yapmış bir hukukçu. Dolayısıyla ortada bir gözden kaçırma, asıl amacı saklama, gizleme gibi bir durum yok. Ben ve grup başkan vekili arkadaşlarım CHP’yi bu konuda bilgilendirdik.”
CHP’yi özellikle ziyaret ettiğini belirten Ergin, MHP’ye de bilgi verdiklerini söyledi.
İÇLİ: BAKAN İSTİFA ETMELİ
Eskişehir Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli ise 5918 sayılı Askerin Sivil Yargıda Yargılanmasını Öngören Kanun ile adalet bakanının milli savunma bakanına gol attığını savunarak, “Adalet bakanı derhal görevden alınmalı ya da istifa etmeli” dedi.
GENÇ: BEN OLSAM GEÇMEZDİ
Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, tartışmalara neden olan asker kişilerin yargılanmasına yönelik düzenleme ile ilgili önergenin verildiği sırada genel kurulda olmadığını belirterek, AKP’li Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil’e kızarak, Meclis’ten ayrıldığını söyledi. Genç, “Eğer ben olsaydım o kanun çıkmazdı” iddiasında bulundu.
(ANKARA)

MGK’DA TARTIŞILACAK
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde bugün yapılacak MGK toplantısına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ilk kez bakan sıfatıyla katılacak. Belge tartışmalarının ardından toplanacak MGK’da, AKP’nin son dakika müdahalesiyle çıkarttığı askeri yargı sisteminde değişikliğe gidilen yasa metninin de ele alınması bekleniyor.
Başbuğ, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, söz konusu belgeyi ve TSK’ya yönelik medya üzerinden asimetrik yıpratma çabasını MGK’nın gündemine getireceğini açıklamıştı.

GÜL’DEN UYARI
Çin’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, İrticayla mücadele planı iddiasına ilişkin olarak, “Kurumlar arasındaki uyumu bozmaya çalışanlar olabilir. Bunlara fırsat verilmemesi gerekiyor” dedi.
MGK ile ilgili olarak da “Önemli bir toplantı ama olağanüstü bir önem atfedilmemesi gerekiyor. Herkes görevinin bilincindedir. TSK da demokrasiye tam olarak bağlıdır” dedi.
12 Eylül müdahalesini gerçekleştirenlerin yargılanmasına ilişkin konuya değinmek istemediğini belirten Gül, kurumlar arası uyumun altını tekrar çizerek, “TSK, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne tamamen bağlı” dedi. (ANKARA)
www.evrensel.net