Başbakan’a Kocaeli’de iki protesto

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan AKP Kocaeli Olağan Kongresi için İzmit’e gelirken iki ayrı protesto ile karşılaştı. Başbakanı hem Belediye-İş Sendikası üyesi işçiler hem de Irak Arızlı konutlarında...


BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan AKP Kocaeli Olağan Kongresi için İzmit’e gelirken iki ayrı protesto ile karşılaştı. Başbakanı hem Belediye-İş Sendikası üyesi işçiler hem de Irak Arızlı konutlarında yaşayan depremzedeler protesto etti.
Sabah saatlerinde aralarında genel merkez yöneticilerinin de bulunduğu 16 Belediye-İş Sendikası üyesi işçi Başbakan Erdoğan’a seslerini duyurmak ve Kocaeli’de sendikalar üzerindeki baskıyı kınamak için Hereke gişelerinde “Hani sendika seçme özgürlüğü vardı” ve “Davos’ta one minute dediniz, Kocaeli’de ne diyeceksiniz” yazılı dövizlerle Başbakan’ın gelişini beklerken gözaltına alındı. Diğer yandan 1999 depreminden sonra Irak devletinin depremzedelere hibe ettiği 10 milyon dolar ile yapılan Arızlı konutlarında oturan depremzedeler de evlerinden çıkartılmaları ve yerlerine bürokratların yerleştirilmesini protesto etmek için kongre sırasında eylem yaptılar. Sabah saatlerinde kongre salonuna giren depremzedeler güvenlik güçleri tarafından dışarı çıkartılırken, iki de gözaltı yaşandı. Kongre boyunca dışarıda eylem yapan depremzedeler kongre bitiminde ise Erdoğan’ın ardından büyükşehir belediyesine giderek eylemlerini devam ettirdiler.
Eylem çevik kuvvetin depremzedeleri zorla belediye önünden uzaklaştırması ile son buldu.
(Kocaeli/EVRENSEL)
Asena Akarsu
www.evrensel.net