6 ayda 2 bin 601 site engellendi

TÜRKİYE’de 2009 yılının ilk 6 ayında 2 bin 601 internet sitesi engellendi. Bu sitelerden sadece 475’i yargı kararı ile engellenirken, Telekomünikasyon ...


TÜRKİYE’de 2009 yılının ilk 6 ayında 2 bin 601 internet sitesi engellendi. Bu sitelerden sadece 475’i yargı kararı ile engellenirken, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından erişimi resen engellenen internet sitesi sayısı 2 bin 126. Konuyla ilgili Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “Yargı kararını beklemeden erişimi engellemeye yönelik atılan imzalar göstermektedir ki, birileri bizi gözetlemekle kalmıyor, aynı zamanda engelliyor” denildi.
Açıklamada, hükümetin, iletişim özgürlüğü konusundaki sansürcü yaklaşımını, 2007 yılında çıkarılan 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” ile yasal düzenleme haline getirdiği ifade edildi.
MAHKEME KARARI OLMAKSIZIN...
Söz konusu yasayla içerik veya yer sağlayıcının yurtdışında bulunması durumunda, TİB’e mahkeme kararı olmaksızın erişim engelleme yetkisi ile “site karartma hakkı” tanındığı belirtilen açıklamada, yasal düzenlemelerin ardından görüşü iktidara ters olanların sitelerine erişimin de engellendiğine dikkat çekildi.
Site barındırmaya yarayan “sites.google.com” sitesinin Denizli 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 24 Haziran 2009 tarihinde “koruma tedbiri” kapsamında verdiği erişim yasağı kararının TİB tarafından uygulanmasının eleştirildiği açıklamada, “Bu yasaklama, sites.google.com üzerinden internet sayfası yayını yapan ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşan insanlara yönelik bir uygulamadır” denildi.
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE ENGEL
Açıklamada şunlar ifade edildi: “İnsanların büyük bir bölümünün iletişim faaliyetleri ve bilgi aramada kullandığı internetin, siyasi iktidarın atadığı kişiler tarafından resen kapatılması, iletişim özgürlüğünün engellenmesinin yanı sıra insanların ifade özgürlüğünün kısıtlanmasından başka bir şey değildir.” (ANKARA)
www.evrensel.net