Picasso’lar Gürcistan’da

PİCASSO’lar Tiflis ve Batum turuna çıktı. Gürcistan Ulusal Müzesi ve Fransa Yonne Genel Konseyi tarafından organize edilen “Picasso Gürcistan’da” sergisi, ilk olarak Gürcistan’ın Kakheti bölgesindeki Signaki kentinde 30 Mayıs’ta açıldı.


PİCASSO’lar Tiflis ve Batum turuna çıktı. Gürcistan Ulusal Müzesi ve Fransa Yonne Genel Konseyi tarafından organize edilen “Picasso Gürcistan’da” sergisi, ilk olarak Gürcistan’ın Kakheti bölgesindeki Signaki kentinde 30 Mayıs’ta açıldı. 2 Ağustos’a kadar Tiflis’te kalacak eserler, 8 Ağustos-6 Eylül arasında Batum’da sergilenecek. Picasso’nun Tiflis sergisinin bir özelliği var. Sanatçı ünlü Gürcü Ressam Niko Pirosmani’nin eserlerine hayranlığını dile getirmişti. Picasso eserlerinin sergilendiği ulusal müzede Niko Pirosmani’nin eserleri de korunuyor. 1862- 1918 yılları arasında yaşayan Niko Pirosmani ile Picasso hiç karşılaşmadı.
Picasso, Pirosmani’nin resimleriyle 1969’da Paris’teki Louvre Müzesi’nde ilk kez düzenlenen sergide tanıştı. Gürcü Sanatçı İlya Zdavaneç, arkadaşı Picasso’dan, Pirosmani ile ilgili hazırladığı kitabın kapağına sanatçının bir portresini yapmasını istedi. Picasso’nun yaptığı bu kapak resminin orijinali de Tiflis Ulusal Müzesi’nde korunuyor. Picasso’nun, “Tiflis’te ne zaman bir sergi açacaksınız?” sorusuna, “Orada sergi açmama gerek yok, Gürcistan’da Pirosmani var” yanıtını verdiği rivayet ediliyor. Picasso sergisi Gürcistan medyasında epey geniş yer buldu. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net