Karar mini zirvede mi alındı?

Hükümet ile askeri karşı karşıya getiren “İrticayla Mücadele Belgesi” ve askere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin yarattığı gerginlik, 7 saat 45 dakika süren önceki günkü Milli Güvenlik Kurulu...


Hükümet ile askeri karşı karşıya getiren “İrticayla Mücadele Belgesi” ve askere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin yarattığı gerginlik, 7 saat 45 dakika süren önceki günkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında görüşüldü. MGK’dan çıkan bildiride, “Devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir” görüşü dile getirildi. Albay Dursun Çiçek’in tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiği haberinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay başkanına notlarla iletilmesi, toplantıda salonda soğuk hava estirdi. Ve uzun toplantının ardından daha sınırlı katılımla 1 saat 10 dakika süren bir ‘mini zirve’ yapıldı. Önceki gün tutuklanarak cezaevine gönderilen Albay Dursun Çiçek’in, üzerinden 24 saat geçmeden bırakılması, ‘karar mini zirvede mi alındı?’ sorusunu akıllara getirdi.
100 GAZETECİ İZLEDİ
MGK toplantısına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ilk kez katıldı. Yeni üye katılımı olduğunda foto muhabiri ve kameramanların davet edilip görüntü aldırılması geleneği dün uygulanmadı. Köşk, görüntüleri kendi fotoğrafçısı ve kameramanına çektirerek dağıttı. Toplantıyı, aralarında AFP, Reuters, AP gibi yabancı kuruluşların da olduğu 100’e yakın gazeteci izledi.
Saat 13.30’da başlayan toplantıya gündem maddeleriyle başlandı. Toplantıya saat 17.00’de yarım saat ara verildi. Bu arada MGK’nın hükümet ve askeri kanadı kendi aralarında görüşmelere çekildi. Görüşmelerin uzaması nedeniyle toplantıya planlanandan 20 dakika geç başlandı. Saat 17.50’de tekrar toplantı düzenine geçildi. Bu bölümde, Genelkurmay başkanının “MGK’ya taşıyacağım” dediği iki kritik gündem maddesi gündeme geldi.
MGK toplantısı toplam 7 saat 45 dakika sürdü. MGK bildirisi açıklandıktan sonra Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Başbakan Yardımcısı Çiçek ve Adalet Bakanı Ergin, Köşk’te kalarak Cumhurbaşkanı Gül ile dar kapsamlı bir toplantı yaptılar.
Zirve, 1 saat 10 dakika sürdü.
‘TEYİT EDERİZ’
Kritik MGK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, “Devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir” denildi.
Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un basın toplantısında, “Biz bu konuları Milli Güvenlik Kurulu’na getireceğiz” diyerek gündeme taşıdığı kritik konuların tartışıldığı MGK toplantısından çıkan sonuç, Ankara kulislerinde “Sonuçta mutabakat var” biçiminde değerlendirildi.
Açıklamadaki, “Beyan ve yayınlar” sözünün, Genelkurmay başkanının basın toplantısında söylediği “Bazı sızdırmalarla psikolojik savaş yapılıyor” sözüyle uyuşması, Başbuğ’un konuyu MGK’ya taşıdığı ve “bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamadığı” vurgusu da, taraflar arasındaki bir mutabakatın işareti olarak değerlendirildi.
Son dönemlerin bu uzun MGK’sının ardından kısa sayılabilecek bir açıklama ile yetinilmesi ve ayrıntılara yer verilmemesi, ülkeyi iki haftayı aşkın bir süredir meşgul eden gelişmelerle ilgili, devletin zirvesinin neler konuştuğu ve konuşulanların neden bütün şeffaflığıyla halka açıklanmadığı sorularını akıllara getirdi.
Taraflar “mutabakat” görüntüsü verirken, söz konusu belge etrafında oluşan gerilimin sorumluluğunun basına yüklenmesi ise “MGK’dan genellikle, iç ve dış tehditlerle ilgili sonuçlar çıkar, iç ve dış düşmanlara dikkat çekilirdi. Bu kez de, fatura basına kesildi” düşüncesini akla getirdi.

ÇİÇEK 24 SAAT GEÇMEDEN BIRAKILDI
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Albay Dursun Çiçek avukatlarının yaptığı itiraz sonrası tahliye edildi. Ancak dün tahliye kararı veren mahkemeye yapılan kritik atama kafaları karıştırdı.
Albay Dursun Çiçek, Ergenekon Savcıları tarafından dün gün boyu sorgulandıktan sonra gece yarısı tutuklanmış ve askeri cezaevine gönderilmişti.
Tüm bu gelişmeler yaşanırken, İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı üzerine 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne kritik bir atama gerçekleştirdi. Mahkeme’den ayrılan Necdet Ede’nin yerine üye olarak Beşiktaş Adliyesi’nde görevli Faik Saban’ı geçici görevle atadı. Bu atama gerçekleşir gerçekleşmez, Albay Çiçek’in avukatları tahliye istemini içeren itirazını verdiler. 14. Mahkemenin Başkanı ise hızla hareket ederek, Ergenekon savcılarından tutukluluk halinin itirazıyla ilgili mütaala istedi. 14 Ağır cezanın bu hızlı ve acele hareketlerden sonra akşam saatlerinde Dursun Çiçek’in tahliyesine karar verildi. ss
Mahkemeye yapılan bu ilginç atama akıllara dünkü MGK toplantısı ve toplantıdan sonra yapılan mini zirveyi getirdi. Kamuoyu şimdi Albayın tahliye kararı ile dünkü mini zirve arasında bir bağ olup olmadığının açıklanmasını bekliyor.
(HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net