20 milyonluk yorum!

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Kemal Bulut, Kumköy Hidroelektrik Santrali’nin ‘yanlış hesaplama’ sonucunda oldukça düşük bir fiyata satılmak istenmesini engellediklerini söyledi.


Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Kemal Bulut, Kumköy Hidroelektrik Santrali’nin ‘yanlış hesaplama’ sonucunda oldukça düşük bir fiyata satılmak istenmesini engellediklerini söyledi. Bulut, “Kamu kuruluşunu 20 milyonluk zararla devretmek ne demektir” diye sordu. Bulut dün düzenlediği basın toplantısında, santral bedelinin devri konusunu sendika olarak ısrarla takip ettiklerini ve bunun sonucunda kamuyu 20 milyonluk zarardan kurtardıklarını dile getirdi.
39 YERİNE 5 MİLYON
Samsun Yeşilırmak üzerinde inşa edilen Kumköy Hidroelektrik Santrali’nin, devir bedelinin belirlenmesinde iki ayrı fiyat çıkarıldığına dikkat çeken Bulut, 39 milyon yerine 5 milyona devredilmek istenmesini takip ettiklerini ve Devlet Su İşleri’ne (DSİ) yazılı olarak sorduklarını bildirdi. Bulut, 2. hesaplamada çıkan 5 milyon tutarındaki miktarın, santral inşası için DSİ’nin harcadığı paradan daha düşük olduğunun altını çizerek, konuyu DSİ Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’na bildirdiklerini aktardı.
‘YORUM FARKI BİLİMSEL Mİ?’
ESM’nin ısrarlı takibi sonucunda, devir için hesaplanan miktarın, 5 milyon 666 bin 584 TL’den 25 milyon 144 bin 766 TL’ye çıkarıldığına dikkat çeken Bulut, DSİ’nin, iki hesap arasındaki fahiş farkı “yorum farkı” olarak nitelemesini eleştirdi. Bulut, “Eğer böylesine bir yorumlama farkından bu kadar büyük rakam farklılıkları söz konusu oluyorsa, Türkiye’de bu anlamda kaç hidroelektrik santral tesisinin devri yapılmıştır? Ve yapılan bu devirlerde de böylesine yorum hataları olup olmadığı araştırılmış mıdır” diye sordu. Ortaya çıkan rakamların birbirini tutmadığına işaret eden Bulut, “yorum farkı”nın mantıklı ve bilimsel bir açıklaması olup olmadığını merak ettiklerini söyledi.

FATURA HALKA MI ÇIKACAKTI?
Söz konusu farkın soruşturulması için neden ESM’nin başvurusunun beklendiğinin de anlaşılmadığını dile getiren Bulut, “ESM başvurmasaydı sadece yorum hatasıyla açıklanan 19 milyon 479 bin 181 TL’lik bu fark, halkımızın sırtına mı yüklenecekti” diye sordu. Yapılan hesap hatalarının, Devlet Denetleme Kurulu gibi bağımsız bir kurul tarafından incelenmesini talep eden Bulut, hesap hatalarını yapan görevliler hakkında idari soruşturmaya gidilmesini istedi.
(ANKARA)
www.evrensel.net