Patron kanunları!

BAĞCILAR Güneşli’de bulunan Hey Tekstil fabrikasının müdürleri ve ustabaşları, fabrikadaki gerçekleri ve işçilerin durumunu anlatan bildirilere tahammül edemedi. Müdürler, ustabaşları ve patronun adamlarından oluşan grup...


BAĞCILAR Güneşli’de bulunan Hey Tekstil fabrikasının müdürleri ve ustabaşları, fabrikadaki gerçekleri ve işçilerin durumunu anlatan bildirilere tahammül edemedi. Müdürler, ustabaşları ve patronun adamlarından oluşan grup, bildiri dağıtan Emek Partisi (EMEP) üyelerine iki gün üst üste saldırdı. Kanun tanımayan saldırıların ardından ilk gün 4 EMEP üyesi yaralanırken, dün de 3 parti üyesi yaralandı.
Önceki akşam EMEP üyeleri, 1500 işçinin çalıştığı, baskılar ve ağır çalışma koşulları karşısında bir haftadır mesaiye kalmama eylemi yapılan Hey Tekstil’in iş çıkışında bildiri dağıtıyordu. Fabrika müdürleri, ustabaşları, patronun adamları ve güvenlik görevlilerinden oluşan 25-30 kişilik grup, fazla mesai ve maaşların parça parça ödenmesi üzerine yazılan bildiriyi dağıttırmamaya çalıştı.
Bildiriyi dağıtma konusunda ısrarcı olan EMEP üyeleri, bildirileri saldırganlara vermedi. Daha tenha olan bir yola çekilmeye çalışılan EMEP üyeleri, burada daha şiddetli bir saldırıya uğradı ve 4 EMEP üyesi, vücutlarının çeşitli yerlerine aldığı darbeler sonucu şişlikler ve morluklar oluştu.
ZİNCİR VE BIÇAKLA SALDIRDILAR
Dün akşam saatlerinde iş çıkışında bildiri dağıtmaya daha kalabalık bir grupla giden EMEP üyeleri, yaklaşık 40 kişilik grup tarafından engellenmeye çalışıldı. Şirketin adının verilmesine tepki gösteren grup, bildirileri almak istedi. EMEP’lilerin bildirileri vermemesi üzerine sopalar, zincirler ve bıçaklarla saldırı başladı. Bir kişinin burnunun kırıldığı, iki kişinin ise başının yarıldığı saldırı sonucu, yaralılar Bağcılar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
‘ÇAĞRILARIMIZI YİNELİYORUZ’
Yapılan saldırıyı kınayan Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, “Krizin ortaya çıkardığı saldırılara karşı işçi ve emekçileri aydınlatma mücadelesi sürdüren ve baskılar karşısında örgütlenme çağrısı yapan üyelerimize Hey Tekstil patronunun adamları saldırmışlardır” dedi.
İşçileri korkutma politikaları, işçilere ve Emek Partisi üyelerine yönelik baskıların mücadelelerini engelleyemeyeceğini belirten Gerçek, “İşçi ve emekçileri aydınlatma, örgütlenme mücadelesi konusundaki çağrılarımızı yineliyoruz. Her türlü meşru hakkımızı kullanacağımızı ve gereken hukuki süreci başlatacağız” dedi.
SALDIRILAR İŞÇİLERİN ÖRGÜTLENME ÇABALARINA
Emek Partisi Bağcılar İlçe Örgütü ise yaptığı açıklamada, 30 kişilik grup tarafından linç edilmek istenen üyelerine dönük saldırıyı kınadı. “Bu saldırı, Hey Tekstil işçilerinin örgütlenmesine dönük bir saldırıdır” denilen açıklamada, partinin örgütlenmesinin önüne geçilemeyeceği vurgulandı. (İSTANBUL)
www.evrensel.net