Af Örgütü: Gazze’de savaş suçu işlendi

ULUSLARARASI Af Örgütü, “İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne saldırıda yüzlerce Filistinli sivili öldürdüğünü, binlerce evi yıktığını, bunların savaş suçu olduğunu” belirtti.


ULUSLARARASI Af Örgütü, “İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne saldırıda yüzlerce Filistinli sivili öldürdüğünü, binlerce evi yıktığını, bunların savaş suçu olduğunu” belirtti.
İsrail’in Gazze saldırısıyla ilgili ilk detaylı raporunu açıklayan Uluslararası Af Örgütü, İsrail’e çağrıda bulunarak, nüfus yoğunluğu olan bölgelerde ağır silah, beyaz fosfor ve diğer belirsiz silahları kullanmama yönünde kamuoyuna açık bir teminat vermesini de talep etti. Hamas’a da çağrıda bulunan Uluslararası Af Örgütü, militanların İsrailli sivillerin üzerine roket fırlatmasının da savaş suçu olduğunu kaydetti.
İSRAİL CANLI KALKAN KULLANDI
İsrail’in az bilinen ağır silahlar ve yangın çıkartmak için beyaz fosforu nüfus yoğunluğu olan bölgelerde kullanmasının esefle karşılandığı belirtilen raporda, İsrail güçlerinin Filistinlileri “canlı kalkan” olarak kullandığı ve sivillerin tıbbi ve insani yardım almalarını engellediği de ifade edildi.
Raporda, İsrail saldırılarının genel özelliği ve sivil kayıpların yüksekliğinin “idarede kayıtsızlığı, sivillerin can ve mallarının önemsenmediğini, asker ve sivil hedefler arasında ayrım yapılmadığını gösterdiği” ifade edildi.
117 SAYFALIK RAPOR
Aralarında bir askeri uzman olmak üzere 4 kişilik araştırma grubunun Gazze Şeridi ile İsrail’in güney kesiminde saldırılar sırasında ve sonrasındaki fiziksel veriler ve görgü tanıkları yardımıyla hazırladığı rapor, 117 sayfadan oluşuyor.
Raporda, İsrail askerlerinin bir eve toplanan 21 kişiyi öldürmesi, ağır silahlarla Birleşmiş Milletler okulunun bombalanması sonucu onlarca kişinin ölmesi, İsrail’de çalışan Gazzeli doktorun 3 kızının öldürülmesi gibi bazı konular detaylı olarak yer alıyor.
Gazze’de, Hamas güçlerinin müdahalesi olmadan, serbestçe çalıştıklarını ifade eden Uluslararası Af Örgütü temsilcileri, yapılan çalışmanın içerdiği çeşitli konuları ele almak ve saldırılar sırasındaki bazı gelişmelerle ilgili detaylı bilgi edinmek amacıyla defalarca İsrail tarafıyla da görüşmek istediklerini, ancak yanıt alamadıklarını kaydetti.
İnsan hakları kuruluşları ve sağlık görevlilerinin açıklamasına göre İsrail’in 3 hafta süren ve 18 Ocak’ta sona eren söz konusu saldırılarında 900’den fazlası sivil olmak üzere 1400’ü aşkın insan öldü. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net