ABD ve Rusya’dan ‘ılımlı’ mesajlar

ÖNÜMÜZDEKİ hafta yapacağı Rusya gezisine hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama, gezi öncesi Rusya’ya ılımlı mesajlar gönderdi. Obama, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’le çok iyi bir ilişki kurduğunu belirterek...


ÖNÜMÜZDEKİ hafta yapacağı Rusya gezisine hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama, gezi öncesi Rusya’ya ılımlı mesajlar gönderdi. Obama, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’le çok iyi bir ilişki kurduğunu belirterek, “Önemli işler yapacağımızı da düşünüyorum. Özellikle nükleer silah başlıklarının sayısının azaltılması konusunda” dedi.
ABD’nin Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide Obama, Başbakan Vladimir Putin’in hala etkili bir isim olduğuna dikkat çekti ve Putin’in hâlâ Soğuk Savaş dönemi politikalarını sürdürdüğünü iddia etti. Obama, “Biz Medvedev’le ileriye doğru bakarken, Putin’in de ABD-Rus ilişkilerinde eski Soğuk Savaş dönemi yaklaşımlarının geride kaldığını anlaması gerekiyor. Başka bir yöne bakma zamanı geldi, bence Medvedev bunun farkında. Putin de, bir yanda eski yöntemlerle, diğer yandaysa, yeni yöntemlerle iş yapma eğiliminde. Ama biz kendisine ve Rus halkına, ABD’nin düşmanca bir ilişki istemediğini hissettirdiğimizde, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, terörle mücadele, enerji konularında işbirliği arayışında olduğumuzu gösterdiğimizde, güçlü birer ortak olacağımıza inanıyorum” dedi.
MEDVEDEV’DEN ANLAŞMA ÇAĞRISI
Obama’nın 6-8 Temmuz’daki ziyareti öncesi, Medvedev’den de Obama’ya önemli mesajlar geldi. Mevcut sorunların tek taraflı çözümünün mümkün olmadığını söyleyen Rusya lideri, “Anlaşmadan başka yolumuz yok” dedi. Ekonomik krizle mücadelede işbirliği yapılması gerektiğine değinen Medvedev, tüm dünyanın iki ülkenin ilişkilerinden doğrudan etkilendiğine dikkat çekti. Son yıllarda iki ülke ilişkilerinin bozulduğuna, Soğuk Savaş dönemine denk gelecek şekilde düşüş yaşandığına dikkat çeken Medvedev, “Güven sorunu, yeni adımlar atmada isteksizlik, başkanlar arasında kişisel iyi ilişkiler olmasına rağmen fiiliyatta bir çalışmanın olmaması, iki ülke ilişkilerini Soğuk Savaş dönemine denk seviyeye geriletti. Barack Obama’nın başkanlığındaki yeni ABD yönetimi durumun değişmesi konusunda istek ortaya koydu. Verimli, güvenilir ve modern ilişkiler. Biz de partnerlerimizle birlikte çalışmaya hazırız” diye konuştu.
Tek taraflı olarak sorunların üstesinden gelmenin mümkün olmadığına değinen Medvedev, “Kimin Rusya’nın ya da ABD’nin devlet başkanı olduğu önemli değil. Onlar her zaman ülkelerimiz ve tüm dünya için sorumluluk sahibi olacaklar. Rusya ve ABD diğer ülkeler için de bir şeyler yapabilir. Bunun için de takip edilmesi gereken tek bir yol var. O da ‘anlaşma’” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net