Yalhılar işçisi haklarının peşinde

Hadımköy’de kurulu Yalhılar fabrikasında iki sene önce işten atılan işçiler, hakları için mücadele ediyor. 92’si Türk Metal üyesi 120 işçi, sendika yöneticileriyle birlikte fabrika önünde açıklama yaptı.


Hadımköy’de kurulu Yalhılar fabrikasında iki sene önce işten atılan işçiler, hakları için mücadele ediyor. 92’si Türk Metal üyesi 120 işçi, sendika yöneticileriyle birlikte fabrika önünde açıklama yaptı. Eylemde konuşan Türk Metal İstanbul Şube Başkanı Tufan Şimşek, tüm iyi niyetlerine rağmen patronun işçilerin haklarını vermediğini belirterek, fabrika önünde kitlesel eylemler yapacakları uyarısında bulundu.
Su sayacı üretimi yapan ve 55 yıl önce kurulan fabrikadan, 2007 ve 2008 yıllarında büyük bölümü Türk Metal üyesi 120 işçi atıldı. Daralma gerekçesiyle işçiler atılırken, alınan yeni işçilerle fabrikada üretim devam ediyor. Attığı işçilerin tazminatları da dahil olmak üzere diğer alacaklarını da ödemeyen patron, bugüne kadar verdiği hiçbir sözü tutmayınca sendika ve işçiler fabrika önünde açıklama yaptı. Gazetemize bilgi veren Türk Metal İstanbul Şube Başkanı Tufan Şimşek, atılan işçilerin 1 milyon liraya yakın alacağı olduğunu söyledi.
SÖZLERİNİ TUTMADI
Fabrikanın daha önceki ismini değiştirerek sorumluluktan kaçmaya çalıştığını belirten Şimşek, patronla sürekli konuştuklarını, kendilerine işçilerin alacaklarının ödeneceğine dair sözler verildiğini anlattı. Patronun son olarak krizi bahane ettiğini ve kendilerinden bir kez daha süre istediğini belirten Şimşek, “İşçilerle hep birlikte bekleme kararı aldık. Başka bir şirket adı altında çalmışsın işçilerin alacaklarını ödesin diye bekledik. Ancak bu sözlerinde de durmadılar” diye konuştu. Yaptıkları eylemin sadece uyarı amacı taşıdığını vurgulayan Tufan,
“Burada yeni bir karar aldık, bir dahaki gelişimizde daha kalabalık olacağız” diye konuştu. Gerekirse fabrika önünde her gün eylem yapacakları uyarısında bulunan Şimşek, haklarını almaya kararlı olduklarını söyledi.
Patronun bazı mallarına haciz koydurttukları bilgisini veren Şimşek, seslerinin duyulmasını istedi.
‘HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ’
Fabrikada temsilci olarak çalışırken işten atılan Ahmet Yılmaz, patronun kendilerini iki senedir sokaklarda süründürdüğünü ifade etti. Patronun hukuksuz uygulamalarını kabul etmediği için işten atıldığını belirten Yılmaz, haciz olayının ardından patronların sendikaya gelerek işçilere alacaklarını ödeyeceği konusunda söz verdiğini ifade ederek, “Bugüne kadar sabrettik, ancak artık beklemeyeceğiz” diye konuştu. İki yıldır çok kötü günler geçirdiklerini söyleyen Yılmaz, hep beraber haklarını alacaklarını söyledi.
Konuştuğumuz diğer işçiler de haklarını alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ettiler. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net