iŞÇiYE MEYDAN OKUDU

Partisinin Sakarya İl Kongresi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kamu sözleşmeleri için eylem yapan işçilere meydan okudu.


Partisinin Sakarya İl Kongresi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kamu sözleşmeleri için eylem yapan işçilere meydan okudu.
İşçileri enflasyona ezdirmediklerini, işçi haklarını ilerlettiklerini savunan Erdoğan, “Şimdi de diyorlar ki efendim neymiş ‘greve gideceğiz.’ Kusura bakmasınlar, eğer greve gideceklerse buyursunlar” diye konuştu.
Sakarya’da Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen kongrede konuşan Erdoğan, yaptığı konuşmada kamu sözleşmelerinde Türk-İş’e önerdikleri yüzde 3’lük teklifin ardından yapılan eylemlere değindi. Erdoğan, yaptığı konuşmada, çalışanların, sendikaların görüşlerini aldıklarını ve taleplerini büyük bir dikkatle politikalarına yansıttıklarını ileri sürerek, yıllar boyunca ödenmeyen zorunlu tasarrufta biriken haklarını verdiklerini söyledi. KEY’de biriken paraları da hak sahiplerine ödediklerini anımsatan Erdoğan, “İşçiyi düşünen kim? Memuru düşünen kim? AK Parti iktidarı, biz” şeklinde konuştu.
Çalışanları enflasyona ezdirmediklerini savunan Erdoğan, geçmişten gelen kayıpları da telafi ettiklerini ileri sürdü. 1 Mayıs’ı tatil ilan ettiklerini hatırlatan Erdoğan, “Çalışanların hakları konusunda ne kadar hassas olduğumuzu, süreç içinde defalarca gördük” dedikten sonra sözü kamu sözleşmelerine getirdi. “Bakın şimdi de işçilerle masadayız ve kendilerine diyoruz ki: Gelin bak etmeyin. Size 2009 için 3, 4.5 yani ilk 6 ayda yüzde 3, ikinci 6 ayda yüzde 4.5 zam yapalım. Eğer yıl sonu itibarıyla bu yaptığımız zam enflasyonun altında kalırsa aradaki farkı size ödeyeceğiz, enflasyon farkını ödeyeceğiz” diye konuştu.
KRİZİ BAHANE ETTİ
Bir kriz döneminden geçildiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anda Ereğli Demir Çelik’te işçilerin maaşı yüzde 30 düşük olarak toplu sözleşme imzalandı. Daha biz böyle düşük bir şey imzalamıyoruz sizinle. Tam aksine diyoruz ki: 3 4.5 olarak gelin bu işi imzalayalım. Eğer enflasyonun altında kalırsa aradaki farkı da vereceğiz. Çünkü sizi enflasyona ezdirmeyeceğiz, sözümüz bu. Bunun istismarını yapıyorlar. şimdi diyorlar ki efendim neymiş, ‘greve gideceğiz.’ Kusura bakmasınlar, eğer greve gideceklerse buyursunlar gitsinler. Gücümüz neyse bunu vereceğiz” diyerek işçilere meydan okudu. “Bana ait özel kasalarım yok. milletimizin bize emanet ettiği paradan bir maaş ödeyeceğiz” diyerek halkla işçileri karşı karşıya getiren Başbakan Erdogan, işçiye fazla zam vermeleri halinde, kimsenin maaşını ödeyemeyecekleri tehdidinde bulundu.

İŞÇİYE POLİS BARİKATI
Sakarya’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdogan’a taleplerini iletmek isteyen Harb-İş üyesi işçiler engellendi. Başbakan’ın Sakarya’ya gelmesine saatler kala polis, Harb-İş binasını ablukaya aldı. İşçiler, kamu sözleşmeleriyle ilgili hazırladıkları dosyayı Başbakan’a iletmek istiyorlardı. Harb-İş’in işçilerden topladığı ve toplusözleşmeyle ilgili taleplerinin bulunduğu dosyayı Başbakan’a iletmek isteyen Harb-İş üyeleri, sendika binaları önünde toplandı. Buradan yürüyüş düzenlemek isteyen işçilerin önüne barikat kuran polis, müdahale etme tehdidinde bulundu. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine burada açıklama yapan Harb-İş Şube Başkanı Orhan Avcı, kendilerine yapılan baskıyı kınadıklarını belirtti. KESK’e bağlı sendikaların ve Emek Partisi üyelerinin de destek verdiği eylemde, “Hükümet zammını al başına çal”, “İşçi memur el ele genel greve” sloganları atıldı.
(Sakarya/EVRENSEL)


TÜRK-İŞ, EYLEMLERLE YANIT VERECEK
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Erdoğan’ın, toplu sözleşmelerle ilgili “Kusura bakmasınlar, eğer greve gideceklerse buyursunlar gitsinler” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Başbakan’ın “Çalışanları enflasyona ezdirmedik” sözlerini eleştiren Kumlu, toplusözleşmelerde enflasyon oranında zam istediklerini, hükümetin yüzde 3-4 gibi “komik” oranlarda ısrar ettiğinin altını çizdi. Bu önerileri kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Kumlu, Türk-İş’in Başbakan’a yapacağı eylemlerle yanıt vereceğini vurguladı. Kumlu, Başbakan’ın açıklamalarının toplu iş sözleşmesi düzenini hiç kavrayamadığının göstergesi olduğunu söyledi. ANKARA
www.evrensel.net