Kuzey Kore’den ABD’ye gözdağı

KUZEY Kore, ABD’ye 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nde gözdağı vermek amacıyla bir dizi füze denemesi yaptı. Güney Kore, 24 saatte yedi füze denemesi yapıldığını ve K. Kore’nin doğu kıyısından fırlatılan füzelerin kendi şehirlerine ulaşacak menzile sahip olduğunu belirtti.


KUZEY Kore, ABD’ye 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nde gözdağı vermek amacıyla bir dizi füze denemesi yaptı. Güney Kore, 24 saatte yedi füze denemesi yapıldığını ve K. Kore’nin doğu kıyısından fırlatılan füzelerin kendi şehirlerine ulaşacak menzile sahip olduğunu belirtti. G. Kore Genelkurmay Başkanı, denemelere tepki olarak yaptığı açıklamada, ordularının ABD silahlı kuvvetleriyle iş birliği içinde K. Kore’den gelecek her tür tehdit ve kışkırtmaya yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da, “Bu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden provokatif bir eylemdir” denildi.
Japonya da K. Kore’nin füze denemelerinden rahatsızlık duyduklarını açıkladı. Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında füze denemeleri protesto edilerek, denemelerin ‘Komşu ülkelerin güvenliğine karşı ciddi bir provokasyon eylemi’ olduğu belirtildi. G. Kore’nin Yonhap haber ajansı, askeri yetkililerden edinilen bilgileri kaynak göstererek, denenen füzelerin Scud füzesi tipinde olduğunu ve bu füzelerin kısa menzilli füze sınıfında kabul edildiğini duyurdu. Reuters haber ajansı da, füzelerin 400-500 kilometre menzili bulunduğunu belirtti.
K. Kore’nin 300 ila 500 kilometre menzile ulaşan 600’den fazla Scud füzesi olduğu sanılıyor. Pyongyang yönetiminin ayrıca 300’den fazla da orta menzilli Rodong füzesine sahip olduğu tahmin ediliyor.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net