Katliama karşı barış güvercinleri

Çorum’da 1980 yılında 28 Mayıs tarihinde başlayan ve 4 Temmuz’da ‘doruk’ noktasına ulaşan katliamın 29. yıl dönümünde barış ve kardeşlik çağrısı yapıldı.


Çorum’da 1980 yılında 28 Mayıs tarihinde başlayan ve 4 Temmuz’da ‘doruk’ noktasına ulaşan katliamın 29. yıl dönümünde barış ve kardeşlik çağrısı yapıldı. Katliamda yaşamını yitirenler için yapılan anmada barış için güvercin uçuruldu.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak’ın 27 Mayıs 1980’de öldürülmesi üzerine Çorum’da büyük bir gerginlik yaşandı. Alevi ve Sünni mahalleleri arasında barikatlar kuruldu ve sokağa çıkma yasağına karşın çatışmalar oldu. Cuma namazını kılmakta olanlar arasında, ‘komünistler Alaeddin Camisi’ne silah ve bombalarla saldırdılar’ gibi asılsız haberler yayıldı. Bunun üzerine başlayan saldırılanda MHP’lilerin öncülüğünü yaptığı saldırgan guruplar evlere, iş yerlerini tahrip etti. Alevilerin konutları, iş yerleri kundaklanarak yakıldı; ölenler oldu. Tarihe Çorum katliamı olarak yansıyan çatışmalar sonrasında 50’nin üzerinde insan hayatını kaybederken, yüzlerce kişi yaralandı. Ev ve iş yerleri yakıldı.
İLK ANMA TÖRENİ
Çorum katliamını yaşayan ve daha sonra davada avukatlık yapan Sadık Eral’in girişimleriyle kentte 29 yıl aradan sonra ilk kez anma töreni düzenlendi. Saat Kulesi’nin bulunduğu Hürriyet Meydanı’nda alevi ve sünniler birlik ve beraberlik mesajları verdi.
Aradan geçen 29 yılda acılarını içselleştirdiklerini ve yaşadıklarını bilince dönüştürdüklerini ifade eden Eral; “Farklılıkları zenginlik bildik. Acılarımızı bal eyledik. Daha da kaynaştık. Bizi birbirimize düşman etmek isteyenlere inat Çorum olaylarının yıl dönümü olan 4 Temmuz’u barış kardeşlik ve mücadele günü olarak anmaya karar verdik” şeklinde konuştu.
DARBEYE ZEMİN...
Avukat Eral, burada yaptığı açıklamada “Çorum olayları, 12 Eylül askeri darbesine zemin hazırlamak isteyen güçler ve onların piyonlarınca halkımızı birbirine kırdırmak ve bu toprakları kan gölüne çevirmek amacıyla yazılıp sahnelenen bir provokasyondur. Alevi’siyle Sünni’siyle bütün Çorum halkı bu olayların faili değil mağdurudur” dedi.
Yaklaşık 100 kişinin katıldığı anma törenlerinde birlik ve barış için vatandaşlar hep birlikte güvercin uçurttular. (Çorum/EVRENSEL)

ANMANIN ARDINDAN PANEL YAPILDI
Anmanın ardından Devlet Tiyatro Salonu’nda katliama ilişkin bir panel gerçekleştirildi. Panele Çorum Baro Başkanı Mahmut Bayatlı, EMEP İl Başkanı Hikmet Aydın, KESK Dönem Sözcüsü Leyla Köse, Eğitim Sen Şube Başkanı Halil Özbent, BES Şube Başkanı Satılmış Akkaya, Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Nuretin Aksoy ve yaklaşık 250 kişi katıldı. Avukat Burçin Solmaz’ın başkanlık yaptığı panelde konuşmacı olarak Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker, Danimarka Alevi Birliği Başkanı Feramuz Acar, Türkiye Alevi Bektaşi Birlikleri Federasyonu adına Oktay Kandemir, Yol TV’den Haydar Aygören ve Avukat Sadık Eral katıldı. Panel öncesinde konuşmacı olarak ismi geçen MHP’li Fahri Azkur ise panele katılmadı. Avukat Sadık Eral, Azkur’un son dakikada kendisini arayarak çekildiğini söylediğini kaydetti. Panelde yapılan konuşmalarda katliamların halkı birdirbirine kırdırmak ve darbeye zemin hazırlamak için yapıldığına dikkat çekildi ve barış ve kardeşlik vurgusu yapıldı.
Taner Şimşek
www.evrensel.net