Gözler Gül’ün kararında

Askere sivil yargı yolunu açan ve muhalefetin dikkatinden kaçırılarak gece yarısı operasyonu ile TBMM Genel Kurul’undan geçen düzenleme ile ilgili Çankaya’da karar arifesine gelindi.


Askere sivil yargı yolunu açan ve muhalefetin dikkatinden kaçırılarak gece yarısı operasyonu ile TBMM Genel Kurul’undan geçen düzenleme ile ilgili Çankaya’da karar arifesine gelindi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün düzenlemeyi veto edip etmeyeceği bugün-yarın belli olacak. Tartışmaya yol açan düzenlemenin veto edilip, TBMM’de rötuşlanarak yeniden yasalaşması beklentileri yoğunlaştı.
CHP : MAHKEMEYE GİTMEYELİM
CHP kanadı düzenlemeye karşı tepkili. Cumhurbaşkanı’nca veto edilmemesi halinde Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyi planlıyorlar. Ancak, CHP içinde bir grup da; “AKP’nin yaptığı hataları biz düzeltmek zorunda kalıyoruz. Bu kaçıncı? Cumhurbaşkanı veto etmezse biz de Mahkemeye gitmeyelim. Sorun çıkarsa fatura bize değil AKP’ye kesilir? Mecburen bunu düzeltmek için yeni bir yasa getirmek zorunda kalırlar” diyerek; Anayasa mahkemesine gidilmemesini istiyorlar.
Son olarak, Başpehlivanlık güreşlerini hafta sonunda Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte izleyen CHP Genel Başkanı Baykal, “Bu kadar kamuoyunun değerlendirmesinin dışında, gece yarısı darbesinin yapılmasının şık düşmediği tespit edildi. Bu muhalefete özgü bir rahatsızlık değil. Aklı başındaki AKP’liler de bundan rahatsız oluyor. Karar Cumhurbaşkanı’ndadır. Umut ediyorum, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’yi rahatlatacak bir karar alacaktır, almalıdır” ifadelerini kullanmıştı.
ASKER VETO İSTİYOR
Genelkurmay; düzenlemenin sakıncalı olduğunda ısrarcı ve hükümetin bu durumu düzeltmesini istiyor. Bu konuda son MGK toplantısında Cumhurbaşkanı’na ayrıntılı bir dosya sunan Genelkurmay, Cumhurbaşkanı’ndan veto bekliyor.
Tüm bu tartışmaların arasında; gözler Köşk’e çevrilmiş durumda. Çankaya’dan her an bir haber gelebilir. Veto, kısmi veto ya da onay şeklinde çıkacak karar sonrası; tatildeki siyaset yeni tartışmalarla yeniden ısınacak...
Edirne ziyaretinin ardından gerçekleştireceği İstanbul programını iptal eden Gül, önceki gün akşam saatlerinde Ankara’ya döndü ve konutuna geçtikten sonra asker ve sivil kanadın görüşlerini masaya yatırdı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları kararın her an açıklanabileceğini belirtirken, “Olmazsa süreç en fazla 1-2 gün daha uzar” yorumu yaptılar. (ANKARA)
www.evrensel.net