Tanıklar ‘HAYAL’mi GÖRDÜ!

Hrant Dink cinayeti davasının bir duruşması daha sanıkların saldırılarına, mahkemenin rahat tavırlarına ve cüretkar ifadelere sahne oldu. Tanık olarak dinlenen istihbaratçı Veysel Şahin, “İstihbarattan sorumlu yüzbaşı Yasin Hayal için ‘işi çocuktur’ dedi” derken...


Hrant Dink cinayeti davasının bir duruşması daha sanıkların saldırılarına, mahkemenin rahat tavırlarına ve cüretkar ifadelere sahne oldu. Tanık olarak dinlenen istihbaratçı Veysel Şahin, “İstihbarattan sorumlu yüzbaşı Yasin Hayal için ‘işi çocuktur’ dedi” derken, tanıklar Mesme Hava ve Mesut Öz’ün ifadeleri tetikçi Ogün Samast’ın, yalnız olmadığını gösterdi.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 10. duruşması, dün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Beşiktaş’ta bulunan adliyeye, Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklu sanıklar Ogün Samast, Yasin Hayal, Erhan Tuncel, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu getirildi. İki duruşma arasında mahkeme tarafından tanık sıfatıyla dinlenen Mesut Öz’ün ifadesi okundu.
KAHVERENGİ MONTLU KİM?
Öz ifadesinde, 19 Ocak 2007’de işlenen cinayetten birkaç gün önce, Dink ile Bakırköy Atatürk Caddesi’nde çarpıştığını ve bileği burkulduğu için pastanede yarım saat oturduklarını anlatıyor. Bu sırada karşı kaldırımda bir direğin altında Ogün Samast’ın kendilerini izlediğini vurgulayan Öz, Samast’ın yalnız olmadığını ve yanına gelip 5 dakika konuşan kişinin kahverengi montlu, minyon tipli, tombul biri olduğuna dikkat çekiyor. Birkaç gün sonra işlenen cinayette, televizyonda Samast’ın fotoğraflarını görünce olayı hatırlayan Öz, Samast yakalanınca da emniyete gidip onu teşhis ettiğini aktarıyor. Ancak Öz, yanına gelip konuşan kahverengi montlu kişiyi ne yakalanan kişiler arasında gördüğünü, ne de basında yer aldığını vurguluyor.
Bu ifadenin okunmasının ardından Samast’a bu iddialar soruldu. Bakırköy’e hiç gitmediğini ileri süren Samast, İstanbul’da yalnızca Şişli, Bayrampaşa ve Eyüp’e gittiğini söyledi.
‘O KİŞİ EMNİYETTE YOKTU’
Cinayete tanıklık eden Mesme Hava, Hayal’i göstererek “Bu suçlu olabilir” dedi. Agos gazetesinin yakınındaki bir markette çalışan Hava, Dink’in hemen arkasında olduğunu ve Samast’ın kendisini kenara iterek Dink’e doğru ateş ettiğini anlattı. Cinayeti ve Samast’ın kaçışını saniye saniye anlatan Hava, Samast’ın ara sokağa yanındaki kişiyle girdiğine ve aşağı doğru birlikte koştuklarına dikkat çekti. Samast’ı emniyette teşhis eden Hava, yanındaki kişiyi ise görmediğini söyledi. Mahkeme ve Dink ailesi avukatlarının talebiyle sanıklar arasında bu kişinin olup olmadığını teşhis etmesi istenen Hava, Hayal’i göstererek “Bu suçlu olabilir” dedi. İddiaların kendisine sorulmasının ardından Samast, cinayeti tek başına işlediğini ileri sürdü. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net