UZLAŞMALARI ZOR OLAN ALANLAR

ABD ve Rusya, nükleer silahların azaltılmasının yanı sıra Afganistan’da uyuşturucu ve “teröre” karşı mücadele konusunda anlaşmış gibi görünüyor. Ancak iki ülke arasında uzlaşılması zor olan üç temel konu bulunuyor.


ABD ve Rusya, nükleer silahların azaltılmasının yanı sıra Afganistan’da uyuşturucu ve “teröre” karşı mücadele konusunda anlaşmış gibi görünüyor. Ancak iki ülke arasında uzlaşılması zor olan üç temel konu bulunuyor.
Bu konuların başında, ABD’nin füze kalkanı projesi geliyor. Moskova, Doğu Avrupa’ya yerleştirilecek füze kalkanı projesinden endişeli. Rusya-ABD hattında en kırılgan konulardan biri olan füze kalkanı ile ilgili Obama, şimdiye kadar doğrudan bir açıklama yapmaktan kaçındı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ise sıkça dile getirdiği “Pan-Avrupa Güvenlik Anlaşması” önerisi ile Rusya’nın dışında yeni bir güvenlik yapılanmasına engel olmaya çalışıyor.
İkinci zorlu konu ise NATO’nun genişlemesi. Özellikle Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO Üyelik Aksiyon Planı’na dahil edilme ihtimali, Moskova’nın sert tepkilerine neden oldu. Urayna’nın doğal gazı kesilirken, Gürcistan’la savaşa girildi. Sonuçta Moskova, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını tanıdı. Gelinen noktadan geri adım atmayı düşünmeyen Kremlin için bu konudaki gelişmeler, iplerin yeniden gerilmesine neden olabilir.
Obama’nın Rusya konusunda özel danışmanı Michael McFaul, Ria Novosti haber ajansına yaptığı değerlendirmede, NATO’nun genişleme konusunda geri adım atmayacağını, yeni üyelere her zaman kapının açık tutulacağını söyledi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın temmuz ortasında Ukrayna ve Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştireceğini hatırlatan McFaul, “Rusya ile ilişkilerde güven tazelemek için NATO’nun genişleme konusunu ya da füze kalkanını pazarlık konusu yapmayız” uyarısında bulundu.
Obama’nın ziyareti öncesinde bir açıklama yapan Rusya Başbakanı Vladimir Putin de “kırmızı çizgileri” hatırlatmıştı. Putin, iki ülke ilişkilerinde büyük adımlar atılabileceğini, ancak bunun NATO’nun genişleme stratejisinden ve füze kalkanı programından vazgeçilmesine bağlı olduğunu söylemişti.
Enerji tekelinin korunmasını, birinci ulusal güvenlik stratejisi haline getiren Moskova açısından Rusya’nın by-pass edilmeye çalışılması ise problem yaratan üçüncü konu. Rusya, son yıllarını bu tekelin kırılmasına yönelik girişimleri önlemekle geçirdi. Şimdi 13 Temmuz’da Ankara’da imzalanacak Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile ilgili anlaşma, Kremlin’i endişelendiriyor.
Türkmen ve Özbek doğal gazının bin metreküpüne 300 dolar veren Gazprom, Azeri doğal gazına da 350 dolar önerdi. Nabucco’nun doğal gaz tedarikini imkansız hale getirmeye çalışan Moskova, Ankara’ya da Güney Akım’a dahil olmasını teklif etti.
www.evrensel.net