Mağara kadınları da resim yaptı

İNSANLARIN ilk konutları mağaraların duvarlarındaki resimlerin, hep mağara adamları tarafından yapıldığını sanırdık. Oysa o mağaralarda kadınlar da yaşıyordu ve duvarlara onların da eli değdi.


İNSANLARIN ilk konutları mağaraların duvarlarındaki resimlerin, hep mağara adamları tarafından yapıldığını sanırdık. Oysa o mağaralarda kadınlar da yaşıyordu ve duvarlara onların da eli değdi. Mağara hayatının üzerinden 25 bin yıl geçti ve şimdi bazı resimlerin ilk analar tarafından yapıldığı ortaya çıkıyor. Bilim adamlarının yaptığı son araştırmalara göre tarih öncesi devirde yaşayan pek çok kadın sanatçı olduğu belirlendi. Ünlü ‘Benekli Atlar’ resminin mağara kadınları tarafından yapıldığı belirtiliyor.
Pennysylvania Devlet Üniversitesi’ndeki arkeologlar, Fransa’daki Gargas ve Pech Marle mağaralarında el kalıpları üzerinde yaptıkları analizler sonucunda, pek çok elin kadınlara ait olduğunu tespit ettiler.
National Geographic dergisine konuşan Profesör Dean Snow, İspanya ve Fransa’daki mağaraları incelediklerini ve konuyla ilgili olarak çeşitli bulgular elde ettiklerini söyledi. Küçük noktaların yetişkin kadın veya genç erkek ya da kadınlar tarafından yapılmış olabileceğine dikkat çeken araştırmacılar, bunu anlamak için sayısal oranlara başvurduklarını açıklıyorlar. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net