Ölümlerin sorumlusu taşeron sistemi

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçen eylül ayında meydana gelen 13 bebeğin ölümü ile ilgili olarak Başmüfettiş Gülşen Yılmaz, Prof. Dr. Rahmi Öz, Prof. Dr. Recep Öztürk, Prof. Dr. Fahriye Ovalı, Doç. Dr. Önder Ergönül’ün...


Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçen eylül ayında meydana gelen 13 bebeğin ölümü ile ilgili olarak Başmüfettiş Gülşen Yılmaz, Prof. Dr. Rahmi Öz, Prof. Dr. Recep Öztürk, Prof. Dr. Fahriye Ovalı, Doç. Dr. Önder Ergönül’ün hazırladığı bilim kurulu raporu dün SES İzmir Şubesi’nin düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.
ÖLÜMLER ENFEKSİYONDAN
Raporda, bebek ölümlerinin, tedavide kullanılan, damar yolu ile verilen TPN adlı sıvıdaki Enterobacter Cloacae’nun yol açtığı hastane enfeksiyonundan kaynaklandığı belirtildi.
Yeni doğan ünitesi içerisinde yer alan TPN odası ve sıvıların hazırlanması işleminin taşeron bir firma tarafından yapıldığına dikkat çeken, SES İzmir Şubesi yönetimi, toplu bebek ölümlerinin sorumluluğunun AKP Hükümeti’nin ısrarla uyguladığı sağlıkta dönüşüm programının bir parçası olan taşeronlaştırma sisteminde olduğunu vurguladı.
SAĞLIK EMEKÇİSİNİ SUÇLAMAK ÇÖZÜM DEĞİL
Rapor sonuçlarını değerlendiren SES İzmir Şube Başkanı Ergün Demir, TPN sıvılarının hazırlama işleminin hizmet alımı şeklinde yapıldığını ve rapor sonuçlarına göre firmanın enfeksiyon kontrol komisyonu ve idarece tam denetlenmediğinin görüldüğünü belirtti.
Raporda, TPN Odası’nın üç bölümden oluştuğu, burada bulunan iki havalandırma filtresinin ikisinin de patlak olduğu ve değiştirildiği bilgilerinin bulunduğunu belirten Demir, “Raporda klima sistemlerini “bağımsız firma” denetlemiştir denilmektedir. Bağımsız firma olmaz, bağımsız kurum olur. Neden bağımsız bir kuruma denetleme yaptırılmamıştır?” diye sordu.
Demir, sağlıkta yaşanan tüm olumsuz uygulamalara rağmen, görevlerini yapan, özveriyle çalışan sağlık çalışanlarının basında ve kamuoyunda suçlu gösterilmeye çalışılması ile kimsenin sorumluluğunun üzerini örtemeyeceğini belirterek, “Ön inceleme raporu ve bilim kurulu raporuna göre ölümlerin sorumlusu, sağlıkta taşeronlaştırma ve uygulanan sağlık sistemidir” dedi.
Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili hazırlanan raporları kamuoyu ile paylaşmadığına dikkat çeken Demir, Bakanlığa taşeron firma hakkında açılan soruşturmanın tamamlanıp tamamlanmadığı sorusunu yöneltti.


HEMŞİRELER SABAH’A TEPKİ GÖSTERDİ
TEPECİK Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri, 13 bebeğin ölümünden sağlık emekçilerinin sorumlu tutulmasına tepki gösterdi.
Hastane bahçesinde bir araya gelen sağlık emekçileri, taşeronlaştırmanın getirdiği ölümlerin, hastane çalışanlarına yüklenmeye çalışılmasını anlayamadıklarını belirterek, Sabah Gazetesinin dünkü manşetinde yer alan, “Pasaklı hemşire 13 bebeğe kıydı” haberini protesto ettiler.
Sağlık emekçileri adına açıklama yapan SES İşyeri Temsilcisi Dr. İsmail Karademirci, hastanede hayatını kaybeden 13 bebeğin üzüntüsünü sağlık emekçileri olarak yaşadıklarını belirterek, yargısız infaz kurbanı olmak istemediklerini, gerçeğin ortaya çıkarılmasını beklediklerini dile getirdi.
Ön inceleme ve bilim kurulu raporlarına göre ölümlerin nedeninin belli olduğunu, TPN solüsyonlarının kurulması ve hazırlanmasının taşeron firmalara devredildiğini belirten Karademirci, “ ‘Pasaklı hemşire 13 bebeğe kıydı’ derken, bunu sokaktaki vatandaşın nasıl anlayacağı belli değil midir? Hemşirelere saldırmak hakaret içeren sözcükler kullanmak kime ne kazandıracaktır?” diye sordu. Karademirci, sözkonusu saldırı karşısında sağlık emekçileri olarak derin üzüntü ve kaygı duyduklarını belirterek, “Bu yaklaşımı ve bu dili ayıplıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından Sabah gazetesi sloganlar ve alkışlarla protesto edildi.
Türk Hemşireler Derneği’nden Canan Arıtman’a tepki
Türk Hemşireler Derneği de, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan bebek ölümlerine ilişkin hastanede görevli bir hemşireyi sorumlu tutan açıklamalarını talihsizlik olarak değerlendirerek, Arıtman’ın açıklamaları nedeniyle hedef gösterilen hemşirelerden özür dilenmesini istedi. Arıtman’ın Sağlık Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan raporu yanlış yorumlayarak ölümlerden hastane personelini sorumlu tutan bazı değerlendirmelerde bulunduğu belirtilen açıklamada, Arıtman’ın bu açıklamalarının ciddi bir talihsizlik olduğu ifade edildi.Bir gazetede haberin “Pasaklı hemşire 13 bebeğe kıydı” başlığıyla verdiğine dikkat çekilen açıklamada, haberin tekzibi için hukuki girişimlerde bulunulacağı da belirtildi. (İZMİR)
www.evrensel.net