HUKUK KÖŞESİ

 • SORU: İşyerimde 5 yıldır çalışmaktayım. Şu ana kadar öyle çok zor şartlarımız olmadı. Ama işverenimiz işyerini bir başkasına devretti. Bu devir bizim iş sözleşmelerimizi nasıl etkiler? Bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.


  SORU: İşyerimde 5 yıldır çalışmaktayım. Şu ana kadar öyle çok zor şartlarımız olmadı. Ama işverenimiz işyerini bir başkasına devretti. Bu devir bizim iş sözleşmelerimizi nasıl etkiler? Bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.
  CEVAP: Genel olarak, işyeri veya işyerinin bir bölümünün yasal bir şekilde hukuki bir işleme dayalı olarak başka birine devredilmesi halinde, devir tarihinde işyerinde veya devredilen bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçmektedir. Dolayısıyla sizin iş sözleşmeleriniz de işyerini devralan kişiye tüm yükümlülükleri ile birlikte geçmektedir. Ayrıca, devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapmakla yükümlüdür. Yani örneğin sizin kıdem hakkınızı işyerini devraldığı tarihten itibaren değil, sizin o işyerinde çalışmaya başladığınız tarihten itibaren başlatmalıdır.
  Devreden veya devralan işverenler, iş sözleşmesini sırf işyerinin veya işyerinin bir bölümünün devrinden dolayı feshedemez ve devir işçi yönünden fesih için haklı sebep oluşturmaz. Dolayısıyla sırf devir yapılması gerekçe gösterilerek, iş sözleşmesinin feshedilmesi haklı bir fesih değildir. İşyerinin devri halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar. Ancak bu yükümlülüklerden devreden işverenin sorumluluğu devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlıdır.
  DEVRİM AVCI
  www.evrensel.net