İzmir’de sağlık cinayeti

Aile hekimliğinin uygulandığı pilot illerden İzmir, bir sağlık skandalına ev sahipliği yaptı.


Aile hekimliğinin uygulandığı pilot illerden İzmir, bir sağlık skandalına ev sahipliği yaptı. Kanser olan bir hasta, hastaneden kemoterapiye dayanamayacağı gerekçesiyle eve gönderildi. Rahatsızlanınca aile eve aile hekimini çağırdı. Ancak doktor gelmedi. Durumu ağırlaşınca ambulans çağrıldı. Sağlık görevlileri, ‘Bir şey yapamayız’ diyerek ağrı kesici verdikleri hastayı evde ölüme terk ettiler. Yaşanan zincirleme skandalların ardından hasta yaşamanı yitirdi.
Çınartepe Mahallesi’nde, yaklaşık 15 gün önce durumu ağır olan kanser hastası Kemal Karadeniz’in eşi Hanife Karadeniz, Çınartepe’de bulunan 9 No’lu Aile Hekimliği’ne gidip eşi için bir doktorun eve gelmesini istedi. İddiaya göre Dr. A.O, “eve gelmek gibi bir prosedürleri olmadığını” söyleyerek Karadeniz’in bu isteğini reddetti.
EVDE ÖLÜME TERK ETTİLER
Durumu ağırlaştıkça ambulansla Tepecik Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne götürülen ve gerekli iğneleri yapılan Kemal Karadeniz’in durumunun geçen cumartesi günü iyici ağırlaşması üzerine, tekrar ambulans çağırıldı. İddiaya göre gelen ambulanstaki sağlık görevlileri, hastaneye götürülse de bir şey yapılamayacağını söyledikleri Karadeniz’e, evde ağrı kesici iğne yapıp, bundan sonraki iğnelerin aile hekimi tarafından da yapılabileceğini söyleyerek evden ayrıldılar.
AİLE NE YAPTIYSA BAŞARAMADI
Geçtiğimiz pazartesi günü, sabah 10.00 sıralarında durumunun giderek ağırlaşması üzerine Karadeniz’in yakınları aile hekimliğine gitti. İzinli olan Dr. A.O’nun yerine bakan Dr. S.T, Karadeniz’in yakınlarına ağrı kesici iğneleri verip, iddiaya göre başka bir yerde yaptırmalarını söyledi. Özel doktor getirtecek parası olmayan aile, saat 13.10’da hastanın durumunun çok daha ağırlaşması üzerine birkaç kişiyle birlikte aile hekimliğine gitti. Dr. S.T’ye eve gelmesi gerektiği söylenince, S.T, işi olduğunu söyleyerek eve gitmedi.
TUTANAK TUTTURDULAR
Aile, olayla ilgili işlem yapılması için İl Sağlık Müdürlüğü’ne vermek üzere olay hakkında bir tutanak tutturdu. Önceki gün saat 21.00 sıralarında durumu gittikçe ağırlaşan Karadeniz hayatını kaybetti.
Karadeniz, kanser olduğunu Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde öğrenmiş ve Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilmişti. Karadeniz, yaklaşık 2 hafta süren tedavisinin ardından kemoterapiyi kaldıramayacağı gerekçesiyle evine gönderilmişti.
Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada konuyla ilgili inceleme başlatıldığı belirtildi. Açıklamada iddialar yalanlandı. (İZMİR)

SAĞLIK BAKANLIĞI BU DURUMU AÇIKLAMALI
Yaşanan skandalı gazetemize değerlendiren SES İzmir Şube Başkanı Ergün Demir, şunları söyledi: “Aile hekimliği sisteminde evlere gidilip hastaların muayene edilmesi hizmeti vardır. Sağlık Bakanlığı, aile hekimliği ile ilgili yaptığı tanıtımlarda, afişlerde, “7 gün, 24 saat hizmetinizdedir” ifadelerini kullanmıştı. Sağlık Bakanlığı, hasta sahiplerine açıklama yapmalıdır. Kanser hastasının evine gidilmesi gerekir. Aile hekimliği sisteminde söylenenlerle yapılanlar birbirini tutmamaktadır.”

www.evrensel.net