İran’a saldırması için İsrail’e ‘sarı ışık’

ABD Başkanı Barack Obama, “İran’ın nükleer çalışmalarını hedef alacak saldırı için İsrail’e yeşil ışık yaktıkları” yönündeki haberleri yalanladı. Fakat Obama’nın açıklaması...


ABD Başkanı Barack Obama, “İran’ın nükleer çalışmalarını hedef alacak saldırı için İsrail’e yeşil ışık yaktıkları” yönündeki haberleri yalanladı. Fakat Obama’nın açıklaması, İsrail’e yeşil olmasa da sarı ışık yaktı. Obama, “Başka ülkelere kendi güvenlikleri konusunda bir şey dikte edemeyeceklerini” söyleyerek İsrail’in İran’a saldırmasına karşı çıkmayacaklarının sinyalini verdi.
Rusya ziyareti sırasında CNN’e konuşan Obama, ABD’nin, İran’ın nükleer kapasitesiyle ilgili politikasının “Konuyu diplomatik yollarla barışçı bir şekilde çözmek olduğunu” kaydetti. Yardımcısı Joe Biden’ın “İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine saldırması durumunda bunu engellemeyecekleri” yönündeki açıklamasına da değinen Obama, bunun kesinlikle kendi yönetiminin düşüncesi olmadığını vurguladı. Obama, “Sanırım Başkan Yardımcısı Biden açık bir durumu dile getirmiş, bu da bizim başka ülkelerin güvenlik gereksinimleriyle ilgili bir şeyi dikte edemeyeceğimiz” dedi.
MULLEN: SALDIRI KÖTÜ BİR SEÇENEK
ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, “İran’ın nükleer çalışmalarına karşı saldırının bir seçenek olduğunu, ancak bunun kötü bir seçenek olduğunu” söyledi. İran’a karşı askeri saldırının halen masada olduğunu belirten Mullen, ancak böyle bir saldırıda İran’ın ne yapacağından endişe duyduğunu kaydetti.
İran’ın 1 ila 3 yıl arasında nükleer silah kapasitesine sahip olabileceğini iddia eden Mullen, bu ülkeye yapılacak saldırının Ortadoğu’daki istikrar için tehlikeli olabileceğine de dikkati çekerek, “Saatin çalıştığını” ama yine de ihtiyatlı olunması gerektiğini kaydetti.
“Saatin çalışması”, özellikle eski ABD Başkanı George W. Bush döneminde İran’ın nükleer çalışmalarını engellemek için zamanın giderek azaldığı anlamında kullanılıyordu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net