Bölgenin kene haritası çıkarılıyor

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi Dekanı ve Parazitoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Serdar Değer, Doğu ve Güneydoğu bölgesinin kene haritasını çıkarmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.


VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi Dekanı ve Parazitoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Serdar Değer, Doğu ve Güneydoğu bölgesinin kene haritasını çıkarmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Prof. Dr. Mustafa Serdar Değer, Doğu ve Güneydoğu bölgesi illerinde evcil hayvanlarda ve evcil hayvanların yaşadığı ortamlarda kene fanusunu (türlerini) belirlemek amacıyla hazırladıkları projelerini üniversitenin araştırma fonu desteğiyle geçen yıl başlattıklarını belirtti. Proje kapsamında şimdiye kadar bölgede 11 ili 2’şer kez gezdiklerini dile getiren Prof. Dr. Değer, bu illerden topladıkları keneleri fakültenin laboratuvarında incelediklerini kaydetti.
ZAMANINDA MÜDAHALE
Değer, yapılan incelemelerde şimdiye kadar Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü taşıyan Hyalomma Marginatum türüne sadece Erzincan yöresinden topladıkları kenelerde rastladıklarını söyledi. Bunun dışında bu yıl Erciş ilçesinde hasta bir çocuk üzerinde çıkarılan kenenin KKKA virüsünü taşıyan türe benzer olduğunu belirlediklerini anlatan Değer, gelecek yıl sonuna kadar çalışmayı tamamlayarak, bölgenin kene haritasını çıkarmayı planladıklarını vurguladı. Küresel iklim değişikliğiyle beraber bu yıl bölgedeki iklim değişikliğini, kene sayısının azalmasında önemli bir faktör olarak gören Değer, bölgede mevsim normallerinin altında seyreden sıcaklıkların kene popülasyonunu önemli derecede etkilediğini vurguladı. Şimdiye kadar 11 ilden topladıkları keneleri 6 soydan 11 tür olarak belirlediklerini anımsatan Değer, kenelerle ilgili yapacakları detaylı araştırmaya ile kene ile mücadelede ilaçlamanın daha doğru zamanda yapılmasını sağlamak istediklerini söyledi. Kuş gribiyle birlikte kümes hayvanlarının itlaf edilmesinin kene sayısının artmasına ilişkin Değer, bugüne kadar bir çok değerlendirme yapılmasına rağmen objektif bir çalışma yapılmadığını söyledi. Kişisel gözleminin bu durumun önemli bir etken olduğunun altını çizen Değer, tavuk ve kaz gibi kümes hayvanlarının, çevrelerinde kene larvaları ve liflerini yemelerinin kene popülasyonunun azalmasına ya da tehlikeli bir biçimde çoğalmamasına etken olduklarını belirtti. (VAN)
www.evrensel.net