Sağlık çalışanı tatil yapamıyor

İZİNLİ ve raporlu oldukları zaman döner sermayeden pay alamayan sağlık çalışanları, izne ayrılırken iki kez düşünüyor. Türk Sağlık-Sen’in yaptığı araştırmaya göre Sağlık Bakanlığı’nda görev yapan yaklaşık 300 bin personelin...


İZİNLİ ve raporlu oldukları zaman döner sermayeden pay alamayan sağlık çalışanları, izne ayrılırken iki kez düşünüyor. Türk Sağlık-Sen’in yaptığı araştırmaya göre Sağlık Bakanlığı’nda görev yapan yaklaşık 300 bin personelin, izin kullandıkları süre içerisinde döner sermaye alamadıkları için mağdur olduklarına dikkat çekiliyor.
Sağlık çalışanlarının meslekleri ve pozisyonlarına göre yıllık izne çıkınca uğradıkları maddi kayıp 400 lira ile 4 bin lira arasında değişiyor. Listenin en üst sırasında 4 bin liralık kayıp ile uzman doktorlar bulunuyor. Bir aylık tatilin pratisyen hekimlere döner sermaye alamadıkları için maliyeti ise ortalama 1800 lira. Araştırmada, hemşire ve ebelerin bir aylık izinde sırasıyla 800 lira ve 700 liralık gelirden oldukları da yer alıyor.
Yapılan araştırma ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık çalışanlarının da herkes gibi bir yılın yorgunluğunu bir ay tatil yaparak atmak istediğini söyledi. Kahveci, pek çoğunun döner sermayeleri kesildiği için tatile çıkamadığını belirtti. (ANKARA)
www.evrensel.net