‘Bu zamlar okul bıraktırır’

YÖK’ün üniversite harç ücretlerine zam önerisine üniversitelerden tepkiler gelmeye başladı. Bakanlar Kurulu’nun kararıyla kesinleşecek olan katkı payı miktarlarında, ikinci öğretimdeki inanılmaz artışlar dikkat çekiyor.


YÖK’ün üniversite harç ücretlerine zam önerisine üniversitelerden tepkiler gelmeye başladı. Bakanlar Kurulu’nun kararıyla kesinleşecek olan katkı payı miktarlarında, ikinci öğretimdeki inanılmaz artışlar dikkat çekiyor.
YÖK’ün önerisine göre örgün öğretimlerde yüzde 8 olarak yapılması planlanan artış, ikinci öğretimde bazı bölümlerde yüzde 100 ve üzeri olarak belirlendi. Yapılacak zammın adaletsiz bir zam olacağını düşünen Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri, karar kesinleşirse okulu bırakan öğrenci sayısında artış olacağına dikkat çektiler.
ÖĞRENCİ TEMSİLCİLER KONSEYİNDEN TEPKİ!
YÖK’ün bu önerisinin eğitimi tamamen paralı hale getirmeye hizmet edeceğini söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanı Serdar Simsar, zamların eğitimin bir kamu hizmeti olmaktan çıkarıp özel sektöre devretmenin bir aşaması olduğunu ve hükümetin yapmak istediğinin tam da bu olduğunu vurguladı. Konunun Öğrenci Temsilcileri Genel Kurulu’nda tartışılacağını söyleyen Simsar, ağustos ayında yapılacak olan genel kuruldan sonra öğrenci konseyleri olarak tepkilerini koyacaklarını belirtti.
ÖNERİ YÖK’ÜN ÖĞRENCİYE OLAN TAVRIDIR!
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İzge Günal ise kararın Bakanlar Kurulu’nda kabul edilip edilmemesinden daha önemlisinin, YÖK’ün örenciye olan tavrı olduğunu ifade etti. Üniversitelerin birer işletme ve öğrencilerin de müşteri olarak görüldüğünü dile getiren Günal, gelecek tepkilerden sonra Bakanlar Kurulu’nda zam rakamlarının düşebileceğini fakat burada rakamlardan çok eğitim hakkının ve YÖK’ün buna karşı olan tavrının tartışılması gerektiğini belirtti. Günal, “Buradaki amaç insanların en doğal hakkı olan eğitim hakkının ellerinden alınmasıdır” dedi.
BURSLAR KESİLİYOR, YÖK ZAM YAPIYOR!
Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Selim Bodur, öğrenim kredilerine 10-20 liralık zamlar yapılırken ve belediyelerin verdiği burslar kesilirken, harçlara bu kadar zam yapılmasının adaletsizlik olduğunu söyledi. Bodur, “Ben memur çocuğuyum. Bir kardeşim Dicle Üniversitesi’nde okuyor diğer kardeşim de dershaneye gidiyor. Babamın tek maaşıyla geçinemiyoruz. İzmir’de yapılan ulaşım zammı, belediyelerin bursları kesmesi üstüne şimdi de harçlara yapılacak zamla geçinemeyeceğiz” dedi.
Türkçe Öğretmenliği ikinci öğretim öğrencisi İsmail Uğurlu da, bu rakamların kesinlikle ödenemeyeceğini, bu karara karşı öğrencilerin tepki göstermesi gerektiğini belirterek, “Gerekirse eylem yapalım. Zaten parasızlık yüzünden birçok öğrenci üniversiteye gelemiyor. Bu uygulamalarla var olan öğrenciler de okulu bırakmak zorunda kalacak” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
Barış Aydın / Seçil Oğuz
www.evrensel.net