ABAKÜS

 • Evde olmadığınız zamanlarda da herhangi bir yerden bilgisayarınıza kolayca erişip uzun süren işlemleri evinizdeki bilgisayarın başında oturmadan kolayca yapabildiğinizi düşünün.


  Evde olmadığınız zamanlarda da herhangi bir yerden bilgisayarınıza kolayca erişip uzun süren işlemleri evinizdeki bilgisayarın başında oturmadan kolayca yapabildiğinizi düşünün. İşyerinizde, çalışmaya kısa bir ara verdiğinizde evinizdeki bilgisayara bağlanabilir, Internet’ten evinizdeki bilgisayarınıza dosya indirebilir; disk birleştirme, disk tarama vb. sıkıcı işleri halledebilirsiniz. Bunları yapabilmek için tek ihtiyacınız bir Internet bağlantısı.
  İlk olarak http://www.tightvnc.com/download.html adresinden TightVNC’nin 1.3.10 sürümünü indirelim. İndirdiğimiz dosyayı çalıştırarak TightVNC programının kurulumunu yapalım. Kurulum sırasında ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmamız gerekmiyor. Kurulum hatasız tamamlandığında TightVNC servisi otomatik olarak çalıştırılacak ve TightVNC logosu sağ alt köşeye yerleşecek. TightVNC logosuna çift tıklayarak açtığımız pencerede ana şifreyi ve ikincil şifreyi belirleyelim. Hemen şifrelerin sağında kalan kısımdan da Ports seçeneğine tıklayarak 5900 ve 5800 numaralı portları aktif hale geçirelim. TightVNC’nin ayarları bu kadar. Şimdi sıra bağlantımızın ayarlarını yapmaya geldi.
  Eğer az sayıdaki statik IP kullanıcısından biriyseniz ve modeminizi resetlediğinizde IP adresiniz değişmiyorsa bu kısmı atlayabilirsiniz. Yok eğer dinamik IP kullanıyorsanız değişen IP adresinizi belli bir adrese bağlamak için dynDNS ya da no-ip gibi bir servis kullanmanız gerekiyor. Telekom tarafından verilen ADSL modemlerinin büyük bir çoğunluğu dynDNS’i destekliyor. Böylece IP adresinizi bildirmek için özel bir program kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. http://www.dyndns.com/ adresinde Create Account bağlantısına tıklayıp yeni bir hesap oluşturalım. Hesap oluşturmak için verdiğimiz e-posta adresine gönderilen doğrulama bağlantısına tıklayarak hesabımızı aktif hale geçirelim ve dynDNS ana sayfasından belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapalım. Sol menüden “My Services>Host Services” seçeneğini seçip gelen sayfada “Add New Hostname” ile yeni bir sunucu adresi oluşturalım. Adres konusundaki seçim tamamen size ait. Adres kısmını doldurduktan sonra
  http://www.cmyip.com/ adresinden öğrenebileceğiniz IP adresinizi IP Address kısmına yazın ve “Create Host” butonuna tıklayın. DynDNS hesabınız hazır.
  Şimdi ADSL modeminizin web arayüzüne bağlanarak 5800 ve 5900 numaralı portları bilgisayarınızın yerel ağdaki IP adresinize (192.x.x.x ya da 10.x.x.x vb.) yönlendirin. Eğer USB modem kullanıyorsanız tüm portlar zaten yönlendirilmiş olduğundan port yönlendirme yapmanıza gerek yok. Port yönlendirme ile ilgili daha detaylı bilgiyi modeminizin kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz.
  Eğer modeminizin dinamik DNS servislerine desteği varsa (örneğin airties modemlerde web arayüzde DDNS başlığı altında) oluşturduğunuz dynDNS hesabının bilgilerini modeme verin. Eğer modeminiz dinamik DNS servislerini desteklemiyorsa dynDNS sayfasında Support kısmından IP adresiniz değiştiğinde, dynDNS hesabınızı otomatik olarak güncelleyen programcığı indirebilirsiniz.
  Bütün bu işlemleri tamamladığınızda bağlanmaya hazırsınız demektir. TightVNC bağlantı için iki farklı yöntem sunuyor: vncviewer ve HTTP.
  Vncviewer programını TightVNC’yi kurduğunuz dizinden USB diskinize kopyalayabilir ve hemen hemen her yerde dynDNS adresinizi ve sorulduğunda belirlediğiniz ana şifreyi girerek kullanabilirsiniz.
  HTTP metodu yanınızda herhangi bir şey taşımayı gerektirmediği için daha kullanışlı. Tek yapmanız gereken herhangi bir web tarayıcının adres satırına dynDNS adresinizin sonuna: 5900 ekleyerek (adresim.dyndns.com:5900)
  yazmak.


  VLC 1.0! sonunda...
  10 seneyi bulan geliştirme sürecinin, yüzlerce beta versiyonun ardından en sevdiğiniz medya oynatıcının 1.0 final sürümü sonunda indirilmeye sunuldu. 1.0 sürümünde pek çok yeniliğin yanı sıra yeni codec’ler ve video oynatımında yapılan optimizasyonlar var. Yeni decoderler ve demuxerler sayesinde VLC 1.0, daha fazla dosya biçemi ile baş edebiliyor. Yeni codecler arasında AES3 , Dolby Digital Plus , True HD/MLP, Blu-Ray Linear PCM ve QCELP var. Diğer codeclerde de iyileştirmeler yapıldı. 1.0 sürümü ile video oynatımı daha iyi kontrol edilebilecek: videoyu kare kare oynatmaktan değişik hızlarda oynatmaya VLC 1.0 ile pek çok yenilik ve rahatlık sizi bekliyor.

  Google’dan işletim sistemi
  Bir süredir Google’ın yeni bir netbook işletim sistemi hazırladığına dair dedikodular dolaşıyordu. Netbook’lar için geliştirilecek olan bu işletim sisteminin cep telefonu işletim sistemi Android’in bir uyarlaması olacağı düşünülüyordu. Google, temel yapı taşı olarak Chrome’un kullanılacağı tamamen yeni bir konsept üzerinde çalıştıklarını resmi olarak duyurarak herkesi şaşırttı. Google’dan yapılan açıklamada, ChromeOS ile işletim sistemi kavramını yeniden tanımlamak istedikleri belirtiliyor. Netbook’lar için özel olarak geliştirilecek ChromeOS’un, bilgisayarı açtıktan birkaç saniye sonra kullanıma hazır hale gelip internete bağlanabilmesi, hızlı ve kolayca kullanılabilen bir işletim sistemi olması hedefleniyor.
  GÖKHAN BAYRAM
  www.evrensel.net