Bakanlık hesabı şaşırmış

“Döner sermaye parası, maaşları 8’e katladı” haberinin yankıları sürüyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Feride Aksu Tanık haberin de, Sağlık Bakanlığı’nın habere cevaben yaptığı...


“Döner sermaye parası, maaşları 8’e katladı” haberinin yankıları sürüyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Feride Aksu Tanık haberin de, Sağlık Bakanlığı’nın habere cevaben yaptığı açıklamanın da bilgi kirliliği yarattığına dikkat çekti. TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu ise performans uygulamasında bir hekimin ayda 643 saat çalışsa bile Sağlık Bakanlığı’nın iddia ettiği maaşı alamayacağını ifade etti.
Konuyla ilgili TTB Merkez Konseyi dün bir basın toplantısı düzenledi. TTB 2. Başkanı Feride Aksu Tanık, hekim maaşlarının değil halkın sağlık hakkının tartışılması gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada hekim maaşlarına dair verilen rakamların gerçeği yansıtmadığını belirten Tanık, Sağlık Bakanlığı tarafından hekimlerle vatandaşları karşı karşıya getirecek bir bilgi kirliliği yaratıldığını ifade etti.
PERFORMANS HALK SAĞLIĞINA ZARARLI
AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hekim Platformu’nun “Tam gün” yasasında hekim ücretlerine yönelik iyileştirmeler yapıldığı yönündeki açıklamasını eleştiren Tanık, sadece hekimlere yönelik bir iyileştirmenin çalışma ortamını bozacağını vurguladı. Tanık, taşeron personel de dahil tüm sağlık çalışanlarının özlük haklarını kapsayan bir iyileştirme istediklerini bildirdi.
“Performans uygulaması ile güvencesiz bir ortamda kendimizi tüketerek çalışmamız dayatılıyor” diyen Tanık, uygulama ile emeğin ucuzlatılmasının hız kazanacağına dikkat çekti. Hekimlerin performans uygulamasında Sağlık Bakanlığı’nın iddia ettiği maaşları alabilmesi için günde 3.5 saat uyuması gerektiğini kaydeden Tanık, “Yorgun bir hekimin yakınınızı ameliyat etmesini ister miydiniz? Performans ile zorlanan halkın sağlıdır” dedi.
BAKANLIKTAN İLGİNÇ HESAP
TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu da, Sağlık Bakanlığı’nın “nöbet ücretlerinde yüzde 185’e varan iyileştirme yaptık” açıklamasını eleştirdi. Nöbet ücretlerinin 3.21 TL’den, 5.35 TL’ye çıktığını aktaran Bilaloğlu, bu hesaba göre artışın yüzde 66.6 olduğunun altını çizdi. Bilaloğlu, normal mesaide saat başı 10.50 TL alan 30 yıllık bir hekimin nöbet ücretinin sadece 5 TL olduğuna dikkat çekti.

BİR HEKİM NASIL 7 BİN TL KAZANIR?
Bakanlığın “Tam gün kanunu ile hekimlerin elde edebileceği aylık ortalama net gelirin üst limitleri” başlığıyla sunduğu rakamlara değinen Bilaloğlu, bir uzman hekimin Sağlık Bakanlığı’nın iddia ettiği gibi 10 bin TL maaş almasının imkansız olduğunu belirterek şu hesabı yaptı: “Bugün Türkiye’nin büyük illerinden birinde hasta sayısı çok olan bir hastanede 2 bin 70 TL döner sermaye, 1636 TL maaş alan 26 yıllık bir uzman hekim, ayda 643 saat çalışırsa, 22 iş gününün hepsinde günde 20.5 saat, 8 günlük hafta tatilinin her gününde 24 saat uyumadan, dinlenmeden, çocuğunu sevmeden, bilgisini yenilemeden, eşine zaman ayırmadan çalışırsa Bakan’ın söylediğini değil, ama 7 bin 107 TL’yi alabilir”.
Emekliliğin ise “bireysel emeklilik komedisi”ne dönüştürüldüğünü kaydeden Bilaloğlu, yasa çıktıktan sonra emekli olan ve bir yıl boyunca prim ödeyen pratisyen hekimin emekli maaşında 19.40 TL, uzman hekimin maaşında 36.11 TL, klinik şefinin maaşında 44.19 TL artış olacağını bildirdi.
(ANKARA)
www.evrensel.net