Hacettepe’de taşeron işçilerden eylem

HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan taşeron Marmara Şirketi işçileri, maaşlarını alamadıkları için eylem yaptılar. Şirket yetkilileri hastaneden para alamadıkları...


HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan taşeron Marmara Şirketi işçileri, maaşlarını alamadıkları için eylem yaptılar. Şirket yetkilileri hastaneden para alamadıkları için maaşları ödeyemediklerini belirtirken, hastane yönetimi ise şirketin işçilerin özlük haklarını geri plana attığı için işçinin mağdur olduğunu ifade etti.
Taşeron temizlik işçileri yaklaşık 2.5 yıldır maaşlarını düzenli olarak alamıyorlar. Son 3 aylık maaşlarını alamayan işçiler dün mesai öncesi hastanenin bahçesinde eylem yaptılar. Maaşlarının bir an önce yatırılmasını isteyen işçilerle görüşen taşeron şirket yetkilileri, “Hastane bize ödeme yapmadığı için maaşlarınızı ödeyemiyoruz, yapacağımız bir şey yok” açıklamasında bulundular. İşçiler daha sonra iş başı yaptılar.
HERKESE VAR, İŞÇİYE YOK
Sorunlarını gazetemize anlatan işçiler, maaşlarının önce geç verilmeye başlandığını, bir süre sonra da ödenmemeye başlandığını ifade ettiler. Şirketten paralarını istediklerinde, şirketin hastane yönetimini, hastanenin ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) suçladığını belirten işçiler, mağdur olanın hep kendileri olduğuna dikkat çektiler. Hastane personelinin döner sermaye ödemelerinin gecikmediğini, temizlik malzemesi alınması gerektiğinde gerekli ödemelerin yapıldığını, hastanede sürekli tadilat ve yenilik yapıldığını anlatan işçiler, “Herkese para var, bir tek bize gelince para kalmıyor” diyerek duruma tepkilerini gösterdiler.
HASTANE: ‘GEREKLİ ÖDEMEYİ YAPTIK’
Hastane yetkilileri ise SGK’dan zamanında para alınamadığı için mağdur olduklarını, ancak taşeron işçilerin yaşadığı sorunun bundan kaynaklanmadığını belirttiler. Üniversitenin firmaya gerekli ödemeyi yaptığını, ancak şirketin öncelikleri farklı olduğunu için işçilere ödeme yapmadığını savunan yetkililer, şirketin yasalardaki açıklıkları kullanarak işçilerin özlük haklarını gasp ettiğini ifade ettiler. Taşeron işçilerin sıkıntılarının tüm hastane personeline yansıdığını kaydeden yetkililer, Başhekimliğin işçilerin mağduriyetini birkaç gün içerisinde çözmek için girişimde bulunduğunu bildirdiler. (ANKARA)
www.evrensel.net