Bankalar kart vurgunu:Yılda 6 milyar dolar

BANKALARIN, tüketici hakem heyetleri ve Yargıtay’ın kararına rağmen almaktan vazgeçmediği kredi kartı üyelik aidatı ve hesap işletim ücretlerinden yılda 6 milyar dolar para aldığı bildirildi.


BANKALARIN, tüketici hakem heyetleri ve Yargıtay’ın kararına rağmen almaktan vazgeçmediği kredi kartı üyelik aidatı ve hesap işletim ücretlerinden yılda 6 milyar dolar para aldığı bildirildi. Bursa Tüketiciler Derneği Genel Sekreteri Sıtkı Yılmaz, bankaların aldıkları kredi kartı üyelik aidatı ve hesap işletim ücretinin hukuksuz olduğunu ifade etti.
Dernek binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Sıtkı Yılmaz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı ile yürürlüğe giren kredi kartı borçlarının düzenlemesine yönelik kanunun yeterli olmadığını söyledi. Türkiye’de 50 milyon adet kredi kartı olduğunu anlatan Dernek Başkanı Yılmaz, ortalama 2 kartın 1 tüketiciye düştüğünün varsayılması halinde 25 milyon kredi kartı kullanıcısı olduğunu kaydetti.
Mağduriyetin temelinde kredi kartından alınan akdi faiz ve gecikme faizi olduğunu hatırlatan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, “Yüksek faiz oranı 3 yılda bir 1.5 milyon tüketiciyi borcunu ödeyemez hale getirmektedir. Tüketici bu faize ancak 3 yıl dayanabilmektedir. 2003 ve 2006 yıllarından sonra 2009 yılında da borç yapılandırılmasına gidilmesi bu görüşümüzü doğrulamaktadır. Tüketiciyi borç yapılandırmasına götüren akdi faiz ve gecikme faiz oranları aşağı çekilmedikçe bu sorunu önümüzdeki yıllarda da tartışmaya devam edeceğiz” dedi.
KARAR UYGULANMIYOR
Kredi kartı yıllık üyelik aidatı ve hesap işletim ücretiyle ilgili ülke genelinde tüketici hakem heyetlerine 105 bin başvuru yapıldığını hatırlatan Yılmaz, haksız kesintiye karşı Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 2008’de aldığı karara rağmen uygulamanın sürdüğünü açıkladı. Yılmaz, Yargıtay’ın, “Sözleşmenin davacı banka tarafından matbu hazırlanıp boş olan kısımların rakam, isim ve adresler yazılarak doldurulduğu, sözleşmenin 12 punto koyu siyah harflerle düzenlenmediği, sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırılmadığı, böyle olunca kredi kartı üyelik ücreti alınacağına dair hükmün haksız şart olduğu belirlenmiştir” şeklindeki kararın uygulanmadığını belirtti.
Tüketici hesabından kesilen hesap işletim ücretinin de haksız olduğunu vurgulayan Yılmaz, Türkiye’de bankaların kredi kartı üyelik aidatı ve hesap işletim ücretinden 6 milyar dolar kazandığını söyledi. Tüketicileri bu uygulamaya karşı, tüketici hakem heyetlerine başvurmaya çağıran Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, kredi kartı alan vatandaşların sözleşmeyi iyi okumalarını tavsiye etti. (BURSA)
www.evrensel.net