Polis her yerde polis

İSVEǒte polisin baskı, saldırı ve şiddetine uğradıkları için polisler hakkında suç duyurusunda bulunanların sayılarının artmasına karşın, ceza alan polislerin sayıları yok denecek kadar az.


İSVEǒte polisin baskı, saldırı ve şiddetine uğradıkları için polisler hakkında suç duyurusunda bulunanların sayılarının artmasına karşın, ceza alan polislerin sayıları yok denecek kadar az. Polis hakkındaki şikayetler yine polis tarafından ele alınarak soruşturuluyor. Şayet soruşturmacı polisler meslektaşlarının suç işlediklerine “ikna” olmuşlarsa, konuyu savcıya intikal ettiriyorlar. Mahkemelerde yargılanmalar ise genellikle “delil yetersizliği” gerekçe gösterilerek polislerin beratı ile sonuçlanıyor.
IRKÇILARA DESTEK
Geçtiğimiz yılın 6 Aralık günü Stockholm’ün Salem semtindeki ırkçılık karşıtı gösteriye katılmak için semte trenle gelen 400 kişiyi, polis, çember altına alarak engelledi. İzinli bir mitinge katılmaktan başka hiçbir suçları olmayan ırkçılık karşıtları, demokratik haklarının kısıtlanmasını sloganlar atarak protesto edince, polisin saldırısına uğradılar. Polisin biber gazı ve cop kullanması sonucu bazı göstericiler yaralandı. Polis, trene doldurduğu ırkçılık karşıtlarını şehrin 45 kilometre dışına bıraktı.
Gözaltına alınanlardan biri de İsveç’te günlük olarak yayınlanan Svenska Dagsbladet gazetesinin köşe yazarlarından Ülkü Holago idi. Holago ve 18 kişi, aşırı şiddet uyguladıkları, demokratik haklarını engelledikleri ve özgürlüklerini kısıtladıkları için polisler hakkında suç duyurusunda bulundular. Bundan bir süre önce soruşturmayı yürüten savcı, polislerin suç işlediğine dair bir kanıt olmadığı gerekçesiyle davanın düşürülmesini kararlaştırdı.
POLİSİ ELEŞTİRENİN VAY HALİNE!
Bundan birkaç hafta önce de polis şiddetine karşı eleştirel şarkılar yazmakla tanınan Afrika asıllı hiphop sanatçısı Ken, bir şikayet üzerine Malmö polisi tarafından gözaltına alındı. Polisleri provoke edecek hiçbir şey yapmamasına rağmen 10-15 polisin sözlü ve fili saldırılarına uğradığını açıklayan; polislerin “Polislerden nefret eden Allah’ın belası zenci, şimdi sana göstereceğiz” deyip coplarla saldırarak, kendisini hastanelik ettiklerini söyleyen Ken, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak bugüne kadar pek az polisin mahkum edildiğini bildiği için de karamsar. Son yıllarda yayınlanan istatistikler, Ken’in karamsarlığının hiç de yersiz olmadığını gösteriyor.
SUÇ ÇOK DAVA AZ
Son yıllarda polisler aleyhinde yapılan suçlamalarda bir artış olduğu gözleniyor. Polisler daha çok, görevde yanlış yapmak ve aşırı şiddet kullanmakla suçlanıyor.
2005 yılında 4 bin 291 polis hakkında suç duyurusunda bulunulurken, bu sayı geçtiğimiz yıl 4 bin 839’a yükseldi. Ancak, haklarında dava açılan ve ceza alan polislerin sayıları oldukça az. (Stockholm/EVRENSEL)
Murat Kuseyri
www.evrensel.net