Halk sağlığını tehdit ediyor

MERSİN’in merkez Akdeniz İlçesi Çay Mahallesi’nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Asfalt Şantiyesi ile aynı yerde bulunan naylon eritme fabrikası atıklarının önlem alınmadan...


MERSİN’in merkez Akdeniz İlçesi Çay Mahallesi’nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Asfalt Şantiyesi ile aynı yerde bulunan naylon eritme fabrikası atıklarının önlem alınmadan çevreye ve mahalledeki dereye atılması, halk sağlığını tehdit ediyor.
Fabrikanın atıkları mahalleden geçen Deliçay Deresi’ne akıyor. Önlem alınmadan dereye akıtılan atıklar nedeniyle oluşan bataklıklardan etrafa pis kokular yayılıyor. Dere yatağının ilaçlamaya müsait olmaması yüzünden birçok haşere de türemiş.
ÇOCUKLAR HASTA
Çay ve Karacailyas Mahalle sakinlerinin yürüyüş yolu olarak kullandığı dere çevresi, yaydığı pis koku nedeniyle, artık kullanılamaz hale gelirken, dere sularına giren çocukların vücutlarında ise sivilce ve çeşitli lekeler oluşarak, alerjik hastalıklara neden oluyor. Deliçay mevkiinde hayvanlarını otlatan yurttaşlar da, dere suyundan içen hayvanların hastalandığını kaydederek, yaklaşık on yıldır dereye pis suların akıtıldığını, fakat açılan asfalt şantiyesiyle birlikte, bu bölgenin artık yaşanmaz hale geldiğini belirtti.
‘MAHALLELER ARASINDA AYRIM YAPILIYOR’
Sorunun çözümü için defalarca Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduğunu, ancak çözülmediğini dile getiren Çay Mahallesi Muhtarı Ahmet Akyol, “Halkımızın bulunduğu mahalleye karşı bir ayırım olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde gidip Pozcu’da bir asfalt şantiyesi ya da naylon eritme fabrikası açmaya çalışsalardı, nasıl bir tepki ile karşılaşırlardı merak ediyorum. Pozcu’ya farklı buraya farklı yaklaşılıyor. Bu ayırımı kabul etmiyoruz” dedi.
Halka zarar verecek bir tesisin yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Akyol, şunları belirtti: “Ya pisliğini dereye akıtmayacak bir arıtma tesisi kuracaklar, ya da iş yerini kapatacaklar, başka bir çözüm yolu yok. Halkın sağlığını tehdit etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.” Akyol, sorunun çözümü için yetkililerin bir an önce harekete geçmesini istedi.
‘ŞANTİYE KAPATILSIN’
Dere yatağındaki sineklerden dolayı geceleri rahat uyuyamadıklarını belirten mahalle sakinlerinden Fatma Akın ise, sorunun çözülmesini istedi. 25 yıldır Deliçay mevkiinde ikamet ettiğini söyleyen Celal Tav da, asfalt şantiyesinin kapatılmasını istedi. Dere yatağındaki atık sudan ötürü hayvanlarının hastalandığını dile getiren Fatma Demir ise, “Hayvanlarım hastalık kapıyor. Yine sağlık sorunu yaşıyoruz. Şantiye pisliği olduğu gibi bu dereye akıtılıyor. Bu soruna derhal bir çözümün bulunması gerekiyor” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Asfalt Şantiye Şefi Ali Karakaya, çevreye yaydıkları rahatsızlığın farkında olduklarını belirterek, sorunun çözümü için en yakın zamanda doğal gaz ile faaliyet yürüteceklerini söyledi. (Mersin/DİHA)
Murat Kolca
www.evrensel.net