Kamu işçisine yüzde 3, harca yüzde 8 zam!

Faşist Amerikancı devlet bu sefer de eğitim hakkımızı elimizden almaya çalışıyor. Düşünce özgürlüğümüzü, konuşma özgürlüğümüzü kısıtlayan devlet, okuma özgürlüğümüzü de kısıtlayıp düşünen...


Faşist Amerikancı devlet bu sefer de eğitim hakkımızı elimizden almaya çalışıyor. Düşünce özgürlüğümüzü, konuşma özgürlüğümüzü kısıtlayan devlet, okuma özgürlüğümüzü de kısıtlayıp düşünen, üreten, bilim için çalışan gençliği durdurmak istiyor. Ülkemizin en büyük gelir kaynaklarını özelleştirdikleri yetmediği gibi devlet üniversitelerini de özel üniversitelerle bir tutmaya, üniversitelerimizi de özelleştirmeye çalışıyorlar. Harç paralarını yükseltip eğitimi paralı hale getiriyorlar. Bizleri bilimden okumaktan uzak bırakarak halkın doğruları görmelerini bir nevi engellemeye çalışıyorlar. İşçi maaşlarına bile ne kadar zam yapıldığı ortada iken biz öğrencilerin harcına yüzde 8 zam yaparak işçilere yaptıkları zammı başka yerden geri alıyorlar. En düşük işçi maaşı 789 lira olurken Ege Üniversitesi Su Ürünleri ikinci öğretimde okuyan bir öğrencinin zam gelmemiş harcı 968 lira ki zam gelmiş halini düşünmek bile istemiyoruz.
Zaten üniversiteye girerken dershane masrafları yeteri kadar aileyi masrafa sokmuşken, üniversiteye girdiğimizde rahatlayacaklarını düşünen aileler bu sefer harçlarla, kitap paralarıyla sıkıntıya girmektedir. Harçların ödenmesi, ihtiyaçların karşılanması için baba ek iş yapmakta, çocuk part time çalışmaktadır. Bunun sonucunda ise baba ailesine zaman ayıramamakta çocuk ise ders çalışamamaktadır.
Evet faşist devlet robot gibi insanlar yetiştirmek için eğitimi de paralı hale getirmiştir. Ya sabah akşam çalışıp o şekilde okuyacaksın ya da okuyamayıp hırsız kapkaççı vs. olacaksın. Faşist devlet kör, sadece para için yaşayan, düşünemeyen, yapılan bir yanlışa bir haksızlığa ses çıkaramayan yeni bir nesil yetiştirmek isterken Amerika’nın istediği olmaktadır. Amerika zaten düşünemeyen, üretemeyen bir gençlik istemektedir. Çünkü düşünen insanlar Amerika’nın oyununu açığa çıkarmakta ve bunu halka anlatarak halkın uyanmasını sağlamaktadır.
Biz düşünen ve üreten insanlar olarak parasız bilimsel ve halk için eğitim istiyoruz. YÖK’e hayır diyerek özgür bir üniversitede parasız okumak bizim de hakkımz diyoruz.
Tuğçe Aktürk (Dokuz Eylül Üniversitesi
Biyoloji Öğretmenliği 1. Sınıf Öğrencisi/İzmir)
www.evrensel.net