Fazıl Say’ın yazıları derlendi

DÜNYACA ünlü Müzisyen Fazıl Say, değişik tarihlerde yazdığı yazıları “Yalnızlık Kederi” isimli kitapta topladı.Say, kitapta yer alan yazılarının bir kısmını Facebook üzerinde paylaşmıştı.


DÜNYACA ünlü Müzisyen Fazıl Say, değişik tarihlerde yazdığı yazıları “Yalnızlık Kederi” isimli kitapta topladı.
Say, kitapta yer alan yazılarının bir kısmını Facebook üzerinde paylaşmıştı. Bazı yazıları ise, ilk kez bu kitapta okurla buluştu. Bunun yanı sıra ‘Uçak Notları’ adlı ilk kitabında yer alan 1998 tarihli yazılardan da bu kitap için 45 sayfalık bir derleme yapıldı. Kitabın editörlüğünü Gazeteci ve Müzik yazarı Serhan Bali üstlendi.
Kitapta, ayrıca Gazeteci Zeynep Oral, Müzisyen Güvenç Dağüstün, Sivas olaylarında yaşamını kaybeden Şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok ve Olivier Bellamy’nin yazıları da yer alıyor. Fazıl Say’ın Doğan Kitap’tan okurla buluşan “Yalnızlık Kederi” isimli kitabının son sayfaları da “Uçak Notları” adlı kitabından alınan ve yaşam öyküsüyle birlikte klasik müzik bestecilerini ve eserlerini konu alan renkli satırlarına ayrılıyor.
“AB Kültürlerarası Diyalog Elçisi” sıfatını da taşıyan sanatçının müzik ve sanatın yanı sıra toplumsal ve sosyal olaylara ilişkin yorumlarının da yer aldığı yazılarının bulunduğu kitabın tanıtımında şöyle deniliyor: “Dünyanın dört bir yanında yüzlerce konser veren, sayısız ödül kazanan, eğitmenlik yapan Fazıl Say, yaşayan en ünlü piyanistlerden biri. Mozart, Beethoven, Haydn, Bach, Stravinsky gibi bestecilerin eserlerini yorumladığı sıra dışı performansları bir yana, yaşadığı toprakların müziğinden ve kültüründen esinlendiği oratoryoları ve konçertolarıyla da dünya klasik müzik repertuvarında yer edinmiş bir dünya sanatçısı Say. Ancak piyanistliği ve besteciliği kadar düşünceleriyle de gündemde o.”
“Yalnızlık Kederi” 178 sayfadan oluşuyor. Say’ın yazılarını topladığı “Uçak Notları” adlı bir kitabı ve yasaklanan Metin Altıok Oratoryosu’nun öyküsünü konu alan, Evrensel Basım Yayın’dan çıkan “Metin Altıok Ağıtı” isimli bir kitabı bulunuyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net