Ceylanpınar kaderine terk!

Şanlıurfa’nın sınır ilçesi Ceylanpınar kaderine terk edilmiş durumda. Ceylanpınar halkı, “Urfa’nın en uzak ilçesi olduğumuz için mi sesimiz duyulmuyor?” diyerek sorunlarını görmeyen yetkililere isyan ediyor.


Şanlıurfa’nın sınır ilçesi Ceylanpınar kaderine terk edilmiş durumda. Ceylanpınar halkı, “Urfa’nın en uzak ilçesi olduğumuz için mi sesimiz duyulmuyor?” diyerek sorunlarını görmeyen yetkililere isyan ediyor.
1943’te küçük bir köyken Devlet Üretme Çiftliği’nin kurulmasıyla hızla büyüyen ilçe, bugün 60 bin nüfusa sahip. Ama ilçeyle birlikte büyüyen sorunlar orta yerde duruyor. Devlet üretme çiftliğiyle büyüyen ilçe, bugün devletin elden çıkarmak için bakımsızlığa terk ettiği tarım işlemesiyle (TİGEM) aynı kaderi paylaşmaya devam ediyor.
ZİRAAT FAKÜLTESİ YOK
Ceylanpınar TİGEM arazi ve işletme büyüklüğü bakımından ülkenin birinci ve dünyanın ikinci büyük çiftliği. Ceylanpınarlılar, ülkenin hemen her il ve ilçesine üniversite ve yüksekokul kuran devletin, tarımın geliştirilmesi ve üreticinin desteklenmesi için kurulan TİGEM’in bulunduğu ilçeye neden bir ziraat fakültesi açmadığını soruyor. İlçede geçen yıl açılan yüksekokul ise bu yıl apar topar kapatılmış. Yüksekokulun açılıp kapanması hikayesini Tarım İş Sendikası Ceylanpınar Şube Başkanı Hasan Ergün şöyle anlatıyor:
“2008 yılında valimiz, milletvekillerimiz, il milli eğitim müdürümüz ve tüm bürokratlar burada toplanarak görkemli bir açılış yaptılar. Aradan bir yıl geçtikten sonra Harran Üniversitesi rektörü Halil Mutlu gelip inceleme yaptıktan sonra tüm eşyaları alıp götürdüler ve okulun içini boşalttılar. Binayı kendi kaderine terk ettiler. Ceylanpınar, Urfa’nın en uzak ilçesi olduğu için mi kaderine terk ediliyor?”
KOKULAR MAHALLEYE YAYILIYOR
Ceylanpınar’ın Mevlana Mahallesi’nin kenarına yapılan atık su arıtma tesisi, bölgeden esen garp rüzgarı (batı rüzgarı) hesaba katılmadan yapıldığı için kötü kokular mahalleye yayılıyor. Her gün akşam saatlerinde esen rüzgarın taşıdığı pis kokular nedeniyle mahalle sakinleri evlerini terk ediyor. Mahalle sakinlerinden TİGEM Emeklisi Hacı Çimen, tesis kurulurken yetkilileri uyardıklarını ama uyarılarının dikkate alınmadığını söylüyor: “Tarım Bakanı gelip bu arıtma tesisinin açılışını yaptığı zaman bakanlar ve vali buradaydı. Açılışın yapıldığı gün bile öyle bir koku yayıldı ki herkes ağzını burnunu kapattı. Ben ,‘Sayın bakanım bu mahalle boşalacak, her türlü hastalık bu kokudan geliyor’ diye bağırdım. Bizi dinlemediler. Bütün mahalleli evlerini satmak istiyor. Vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumda. Yetkililer buna bir çare bulsunlar. Bu tesisin buradan kaldırılması gerekir.”
DERE HASTALIK SAÇIYOR
Ceylanpınarlılar 2007’de ilçeyi ziyaret eden Başbakan Erdoğan’ın talimatlarına rağmen Antep Deresi’nin mikrop saçmaya devam ettiğini anlatıyor. Kirli sular ve atıklar üstü kapatılıp ıslah edilmeyen dereden akmaya devam ediyor. 29 Mart seçimlerinde AKP’nin Ceylanpınar adayı da olan Tarım İş Şube Başkanı Hasan Ergün, yetkililerin verilen talimatlara rağmen sorunlarına duyarsız kalmasından yakınıyor: “2007’de yaşadığımız sel felaketinden sonra 350-400 evimiz sular altında kalmıştı. Sel felaketinden sonra ilçemize gelen Başbakan Erdoğan, ‘Bayındırlık bakanımız burada, gereken yapılacak’ dedi. Derenin üstünün kapatılması için o zaman 6 milyon TL ödenek çıkarıldı ama dere hastalık saçmaya devam ediyor. Çocuklarımız sürekli hasta oluyor.”


TİGEM HARAP, 10 BİN GENÇ İŞŞİZ!
Dünyanın ikinci büyük çiftliği olan Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği’nde 1970’lerde 7 bin 500 işçi çalışırken özelleştirme politikaları sonucu çalışan sayısı bugün 1026’ya kadar düşmüş durumda. Devletin elden çıkarmak için ilgisizliğe terk ettiği işletme harap durumda. Binlerce fıstık ve zeytin ağacı sulanmadığı için kuruyor. 2006’ya kadar yıllık 130 milyon TL bütçesi ile ülkenin önemli işletmeleri arasında yer alan Ceylanpınar TİGEM bir yandan varlık içinde yokluk yaşarken, öte yandan ilçede 10 bin genç işsiz dolaşıyor. Tarım işletmesiyle emperyalist tekellerin iştahını kabartan Ceylanpınar, devletin ilgisizliğiyle hazırlanan sonunu bekliyor!
(Şanlıurfa/EVRENSEL)
Yusuf Karataş / Mehmet Çakmakçı
www.evrensel.net