Karadeniz’de selin getirdiği facia

Aşırı yağışlar Karadeniz Bölgesi’nde can aldı. Artvin ve Ordu’da toplam 5 kişi hayatını kaybetti. Bartın, Bolu ve Zonguldak’ta da su baskınları meydana geldi.


Aşırı yağışlar Karadeniz Bölgesi’nde can aldı. Artvin ve Ordu’da toplam 5 kişi hayatını kaybetti. Bartın, Bolu ve Zonguldak’ta da su baskınları meydana geldi. Artvin’deki selin ardından bent yapımında yeterince demir kullanılmamasına dair iddialar gündeme geldi.
ORDU’DA CAN KAYBI
Ordu’nun Perşembe ilçesine bağlı Boğazcık köyündeki heyelanda ise Fadime ve Kadir Durmuşoğlu hayatını kaybetti. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir 7’si ağır olmak üzere 27 binada hasar tespit edildiğini söyledi.
BARTIN IRMAĞI TAŞTI
Bartın’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Bartın Irmağı sabah saatlerinde taştı. Kentte etkili olan sağanakla birlikte, yaklaşık 15 kilometrelik bölümü Bartın kent merkezinden geçen Bartın Irmağı’nda, taşma meydana geldi. Yer yer 2.5-3 metre civarında su birikintilerinin oluşması nedeniyle ev ve işyerlerini su basan kentte, çok sayıda vatandaş konutlarında mahsur kaldı. Yaklaşık bin civarında kişi ırmağın taşması sonucu evlerinde mahsur kaldı. Irmak kenarındaki evlerde oturan vatandaşlara yatılı okullar ve yurtlar açıldı. Kızılay, mobil aşevi kurarak yemek dağıtımına başladı.
EVLERİNDE MAHSUR KALDILAR
Bolu Abant Tabiat Parkı yolu üzerinde bulunan köylerde derenin taşması sonucu da yaklaşık 50 kişi evlerinde mahsur kaldı. Sular altında kalan ev ve pansiyondaki vatandaşlar, dozerlerin kepçelerine alınarak kurtarıldı. Abant’a 2 kilometre kala meydana gelen heyelan nedeniyle yol ulaşıma kapandı. Derenin taşması sonucu bir su fabrikası, evler ve bir pansiyonda mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için itfaiye ve belediye ekipleri çalışma yaptılar.
Derenin kenarında bulunan su fabrikası tamamen sular altında kalırken, mahsur kalan 12 çalışan ise itfaiyenin merdivenli aracı ile kurtarıldı. Evlerde mahsur kalanlar ise dozerin kepçesine alınarak yüksek kesimlere çıkarıldı.
Abant’ın girişine 2 kilometre kala ise heyelan meydana geldi. Toprak ve ağaçlarla kaplanan yolu ulaşıma açmak için Bolu Belediyesi ve Karayolları ekipleri çalışma başlattı.
Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde de gece meydana gelen su baskınlarıyla ilgili Kaymakam Çetin Kılınç, ev ve işyerlerine su girmesinden dolayı maddi hasar oluştuğunu, herhangi can kaybı yaşanmadığını bildirdi.
Su baskınlarından dolayı bazı köy yollarının kapandığını anlatan Kılınç, “Gerekli çalışmaları başlattık. Şu an için tehlike yok. Hasar tespit çalışmaları yapılıyor. İlçe merkezinde 1-1.5 metre civarında su vardı, ancak tamamen çekildi” dedi.


KAYIPLAR ARANIYOR
Artvin’in Şavşat ilçesinden geçen Tigrat Deresi’nde, DSİ tarafından sel baskınlarına karşı yapılan iki bendin, bölgede etkili olan yoğun yağış sonucu dün saat 17.00 sıralarında yıkılması sonucu aniden sel meydana geldi. Selde, yıkılan evinin enkazı altında kalan Lütfiye Açar hayatını kaybetti, oğlu Orhan Acar yaralandı. Sel sularına kapılan Özgen Demiral, eşi Dildar Demiral ve 6 yaşındaki yeğenleri Selin Demiral ile Mavinur Durmuş kayboldu. Ekipler, geç saatlerde Dildar Demiral’ın cesedini, bugün de Özgen Demiral’ın cesedini buldular. Selin Demiral ile Mavinur Durmuş ise henüz bulunamadı. 2 kişiyi bulmak için özel eğitimli Jandarma Arama Kurtarma Timlerinin de bulunduğu yaklaşık 150 kişi bölgede çalışma yürütüyor. Şavşat Belediyesi, hoparlörle yaptığı anonsla vatandaşlara meteorolojik uyarıda bulunulurken, ayrıca vatandaşlara, selin etkilediği bölge ile tahliye edilen binalara girmemeleri çağrısı yaptı.
Sel yüzünden yıkılan bentlerden kopan beton blokların dere üzerinde sürüklendiği, ayrıca dere kenarındaki bazı beton ve demir elektrik direkleri ile ağaçların yıkıldığı görüldü. Olayda çok sayıda ev ve işyerinde büyük çaplı hasar oluştu.
(HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net