‘Nargile tütün ürünüdür’

ANKARA Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, 19 Temmuz 2009 tarihinin “Sağlıklı toplum olma” yolunda önemli bir adım olduğu ve nargilenin de bir “tütün” olduğunun...


ANKARA Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, 19 Temmuz 2009 tarihinin “Sağlıklı toplum olma” yolunda önemli bir adım olduğu ve nargilenin de bir “tütün” olduğunun unutulmaması gerektiği belirtildi. Nargilenin tütün olarak algılanmadığı ifade edilen açıklamada, bunun önündeki en önemli engellerden birisinin içine katılan meyve esansları olduğu kaydedildi.
ATO’nun yaptığı araştırmalara değinilen açıklamada, nargile içimi sırasında kullanılan ağızlığın ortak kullanıldığı ve bulaşıcı hastalıkların geçişi açısından da önemli bir risk oluşturduğu belirtildi. Açıklamada, özellikle tüberküloz (verem) ve hepatit (sarılık) hastalıklarının öncelikli riskler oldukları ifade edildi.
Açıklamada; nargilenin bir tütün ürünü olduğu için Kanun kapsamındaki yasaklar dahilinde olduğu belirtildi. Açıklamada, lokanta, kahvehane, kafe, birahane gibi nargile içilen tüm alanların ‘Dumansız Hava Sahası’ kapsamında yer alacağı duyuruldu. (ANKARA)
www.evrensel.net