Bu kez sert kayaya tosladılar!

İzmir Çeşme’ye bağlı Germiyanlı köyünde 30 yıla yakın bir zamandır işletilen taş ocağının 28 Nisan’da mahkeme kararı ile mühürlenmesinin ardından şirketin madeni yeniden açmak için başlatmak istediği ÇED süreci halk engeline tosladı.


İzmir Çeşme’ye bağlı Germiyanlı köyünde 30 yıla yakın bir zamandır işletilen taş ocağının 28 Nisan’da mahkeme kararı ile mühürlenmesinin ardından şirketin madeni yeniden açmak için başlatmak istediği ÇED süreci halk engeline tosladı.
Yıllardır taş ocağının tozunu gürültüsünü çektiklerini belirten köylüler ÇED toplantısının yapılacağı salonun önünde eylem yaparak toplantının hukuksuz olduğunu dile getirdiler. Köyden hiç kimsenin katılmadığı ÇED toplantısı “Halkın katılımı olmadığı için ÇED toplantısı yapılmamıştır” tutanağı ile iptal edildi. Öğle saatlerinden itibaren Germiyanlı köyü kahvesinde toplanan köylüler “28 yıldır çektiğimiz işkence yeter”, “Kanser olmak istemiyoruz”, “Taş ocağı köyümüzden defol” pankartları ile toplantı saatini beklemeye başladılar.
KÖYLÜLER
YÜRÜYÜŞ YAPTI
ÇED toplantısı için resmi heyetin gelmesi üzerine toplu olarak toplantının yapılacağı köy düğün salonu önüne yürüyen köylüler yürüyüş boyunca, “Kanser olmak istemiyoruz”, “Taş ocağı istemiyoruz” sloganlarını attılar. ÇED toplantısını düzenleyen kurum ve ÇED raporunu hazırlayan firma temsilcileri dışında hiçbir köylünün katılmadığı toplantı için gerekli koşulların oluşmadığını söyleyen köylülerin Avukatı Şehrazat Mercan ve köy muhtarı ÇED komisyonundan durumu tutanak altına almalarını istedi. Bu arada salonun önünde toplanan köylüler de sloganlarla ve teneke çalarak toplantı girişimini protesto etmeyi sürdürdüler. ÇED komisyonu “Salonun boş olduğunu, halktan kimsenin toplantıya katılmadığını” tutanakla tespit ederek, toplantının iptal olduğunu açıkladılar. Bu arada jandarma korumasında salona girmek isteyen bir kişi köylülerin yoğun tepkisi üzerine salona girmekten vazgeçmek durumunda kaldı.
HUKUKSUZ GİRİŞİM
Salonun önünde konuşan köylülerin Avukatı Şehrazat Mercan, zeytinlik alanların varlığı nedeniyle köylülerin açtığı dava sonrası taş ocağının kapatıldığını hatırlatarak, “İzmir 2.İdare Mahkemesi’nde açtığımız ÇED olumlu kararı ile ruhsat iptali davalarımızda yürütmenin durdurulması kararı verildi. Geçtiğimiz nisan ayında tesis beş ayrı yerinden mühürlenerek faaliyeti durduruldu. Ancak şimdi aynı tesis için yeni bir ÇED süreci başlatmak istiyorlar. Mahkeme kararını hiçe sayarak yapılmak istenen bu girişim hukuksuzdur” diye konuştu. Mercan halk katılmadığı için ÇED toplantısının yapılmadığının tutanakla tespit edildiğini belirterek, konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin’in de katıldığı eylemin ardından köylüler alkışlar, sloganlar ve tenekeleri çalarak köy içinde yürüdüler. Gerence, Urla ve yarımadanın diğer yerlerinden çok sayıda çevreci de köylülere destek için eyleme katıldılar. (İZMİR)
www.evrensel.net