Obama ırkçılıkla ilgili konuştu

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin en eski sivil haklar örgütü Ulusal Siyahların Gelişimi Derneğinin (NAACP) 100. yıldönümü nedeniyle New York’ta verilen yemekte ülkesindeki siyahlarla ilgili konuştu.


ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin en eski sivil haklar örgütü Ulusal Siyahların Gelişimi Derneğinin (NAACP) 100. yıldönümü nedeniyle New York’ta verilen yemekte ülkesindeki siyahlarla ilgili konuştu. Obama, Afrika kökenli Amerikalıların kendi hayatlarının sorumluluğunu üstlenmeleri gerektiğini söyledi.
‘AYRIMCILIK SİYAHLARI KAPSAMIYOR’
Azınlık çocuklarının başarısız olmaları için neden bulunmadığını ifade eden Obama, ABD’de ayrımcılığın acısının halen hissedildiğini belirtti. Obama, bu ayrımcılığın Afrika kökenli Amerikalıların yanı sıra Latin kökenlileri, Müslüman ABD’lileri ve eş cinselleri de kapsadığını belirtti.
‘YENİ BİR KAFA YAPISI GEREKLİ’
ABD Başkanı olduktan sonra ırkçılıkla ilgili ilk konuşmasını yapan Obama, hükümet programlarının, çocuklarını vaat edilmiş topraklara götürmeye tek başına yeterli olmayacağını; bunun için yeni bir kafa yapısına, yeni tutumlara gerek olduğunu söyledi.
Afrika kökenli ABD’li toplulukların dünyadan ve kendilerinden beklentilerinin çok az olduğunu belirten Obama, Afrika kökenli ABD’li çocukların yalnızca sporcu ve rapçi olmanın ötesine giderek, bilim adamı, mühendis, yüksek mahkeme hakimi ve devlet başkanı olmaya heves etmeleri gerektiğini söyledi.
Obama, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çocuklarımıza şunları söylemeliyiz: Evet Afrikalı-Amerikalıysanız suçun ve çetelerin içinde büyüme olasılığınız yüksek. Evet, fakir bir kesimde yaşıyorsanız, zengin kesimde yaşayanların karşı karşıya kalmadığı mücadeleler vereceksiniz. Ancak bu, okulda kötü notlar almanız için bahane değil; bu, okula gitmemeniz için neden değil; bu, eğitimi bırakmak için neden değil. Sizin kaderinizi kimse yazmadı. Kaderiniz kendi elinizde. Bunu unutmamalısınız. Bunu çocuklarımıza öğretmeliyiz.” (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net