cımbız

Bu hafta da cımbızımıza Cübbeli Ahmet Hoca’nın oyuncak bebeklerle ilgili açıklamaları takıldı.


‘Jet skili hoca’ diye tanınan Cübbeli Ahmet Hoca, “Öyle bebekler yapıyorlar ki, saçlarını tarıyorlar, uzun bacaklı falan, bunlara izin yok. Normal insanı tahrik edecek gibi. Tıpatıp bebekler, üstelik çıplak gibi…” diyerek, yine çok konuşulan bir fetvaya imza attı.
Peki başka neler vardı bu fetvada. Bir kere tüp bebek yapmanın koşulları sıralanmış, hangi durumların haram olacağı anlatılmış, kadına işlemi yapacak doktorun mutlak kadın olması gerektiği vurgusu yapılmış vb. Cübbeli Ahmet Hoca fetvasıyla, bu cenahın kafa yapısını ve kadına bakışını elbette çok iyi özetlemiş. Bütün gazeteler de bu sözler üzerine “böyle şey olur mu canım bu çağda” demenin yarışına girdiler. Evet, gerçekten de Cübbeli Hoca’nın sözlerinin akla ve vicdana sığan bir yanı yok.
Ancak aynı gazetelerin, üçüncü sayfa haberlerinde kadınları koyduğu yer Cübbeli’den çok farklı değil. Çoğu zaman kıskançlık, namus, şeref gibi nedenlerle öldürülen kadınların, bunu hak ettiğini düşündürecek ayrıntılar verilmesi, tecavüz haberlerinin pornografikleştirilerek anlatılması medyanın çok sık yaptığı bir şey değil mi? Ali Atıf Bir’in Bugün gazetesindeki köşesinde yazdığı yazıya bakınca daha bir fena oluyor insanın içi: “Cübbeli Ahmet Hoca da Mormon tarikatı lideri Warren Jeffs gibi küçük bir kıza tecavüz ederse konuyu gündeme taşıyalım” diyor Bir. Bu da ayrı bir zihniyet sorunlusu…
www.evrensel.net