EMEP’ten su zammına tepki

Halkın temel tüketim maddelerine yaptığı zamlar dur durak bilmiyor. Bir yandan AKP Hükümeti bir yandan belediyeler yaptıkları zamlarla halkı yoksullaştırmaya devam ediyor.


Halkın temel tüketim maddelerine yaptığı zamlar dur durak bilmiyor. Bir yandan AKP Hükümeti bir yandan belediyeler yaptıkları zamlarla halkı yoksullaştırmaya devam ediyor.
Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü, İstanbul’da suya yapılan yüzde 8.5’lik zammı protesto etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan EMEP’liler suya yapılan zammın geri alınmasını istediler.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yapan EMEP İl Yöneticisi Can Denizci, “Hükümetin başlattığı zam yağmuruna İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de katılmış bulunmaktadır. Elektriğe, benzine, şekere, yetmedi; verginin zammına bile zam derken, halk daha bir nefes bile almadan İBB suya yüzde 8.5 oranında zam yaptı. Daha önce de suya yüzde 15 oranında zam yapılması gündeme gelmiş, ama büyük tepkilere neden olacağı endişesi ile bu karar geri çekilmişti. Yeni yapılan yüzde 8.5 oranındaki zamla birlikte görülmektedir ki; belediyeyi yönetenler halkı soyup soğana çevirmekte gözü karartmışlardır” diye konuştu.
ZAM GEREKÇESİ YALAN
Barajlardaki su doluluk oranının yeterli olması durumunda zam yapmayacağını açıklayan Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın sözlerini unuttuğunu belirten Denizci, Topbaş’ın zamma gerekçe olarak kıyı ve çevre temizliğine kaynak yaratmak için yaptıklarını söylemesini eleştirdi.
“Tam da bu açıklamanın yapıldığı günlerde, İBB Meclisi’nde, su havzalarında kaçak yapılara izin verilmesi yönünde karar alınmıştır. Bu kararın altında AKP Meclis üyelerinin yanı sıra CHP üyelerinin de imzası bulunmaktadır. Bu karardan cesaret alan inşaat firmaları, önceden kaçak olan yapıları su kenarlarına mantar gibi dikmeye başlamışlardır. Kendi başına bu karar bile Kadir Topbaş’ın bu zam gerekçesini yalanlamaktadır” diyen Denizci, krizin de gerekçe olarak gösterildiğini ifade etti. Küresel ekonomik krizin girdabında yaşam mücadelesi veren işçi, işsiz ve emekçilerin yoksulluk ve açlıkla yüz yüze olduğunu dile getiren Denizci, “Krizi yaratanlar işçiler ve emekçiler değil, onları sömüren ve düzenlerini bu sömürü üzerine kuran çok uluslu şirketler ve onların işbirlikçisi kapitalistlerdir. Halk zaten inim, inim inlerken buradan soruyoruz; Sayın Topbaş kimin başkanıdır? Yoksul İstanbul halkının mı, yoksa krizi fırsat bilip İstanbul halkını soyanların mı?” dedi.
ZAMLAR GERİ ALINSIN
Denizci, 5. Dünya Su Forumunu 16–22 Mart tarihlerinde, İstanbul’da toplayan kapitalist devletler suyun piyasalaştırılmasında önemli kararlar aldığını, bu foruma ev sahipliği yapan İstanbul’un Belediye Meclisi ve Belediye Başkanı’nın alınan kararları uygulamaya geçtiğini kaydetti.
Halka ait ve temel bir hak olan suyu gasp eden İBB’nin, suyu yine halka fahiş fiyatlarla sattığını belirten Denizci, “Bu karar aynı zamanda suyu şişeleyen ve pazara süren şirketlerin de kârına kâr katacaktır. ‘Durmak yok, yola devam’ sloganını dilinden düşürmeyenler, aslında krizi gerekçe göstererek ‘Durmak yok, zamma devam’ demektedirler. Hızını alamayan İBB, İDO ve İGDAŞ’ın da özelleştirilmesine karar vermiş ve hazırlıklara başlamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimine ve Meclisi’ne sesleniyoruz. Yapılan zamlar derhal geri alınsın. Bütün halk için su parasız olsun. Kapitalist krize, işsizliğe ve yoksulluğa karşı; belediye yönetimi, emekçi ailesini soyan değil, koruyan kararlara imza atsın. Bütün İstanbul halkını zamlara ve soygun kararlarına karşı birleşmeye çağırıyoruz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net